Tampereen syksy on täynnä viinintekijäillallisia. Dabbal on ollut niissä suunnan näyttäjä ja olen päässyt nauttimaan useaan kertaan huikaisevan hienoista elämyksistä niin lasissa kuin lautasella. Ja mihin se meno muuttuisi, kun keittiö on Lapland Hotelsien keittiöpäällikkö Tero Mäntykankaan ja Dabbalin keittiömestari Janne Kostamon hyppysissä?
Tällä kertaa viinit matkasivat Alsacesta ja alueen suurimmalta tuottajalta, Wolfbergeriltä. Talo on 750 viljelijän osuuskunta levittäytyen viinitarhoineen noin tuhannelle hehtaarille. Wolfbergerin viinejä löytynee jokaisesta Alkosta. Ne ovat kelpoa hinta/laatua, mutta talon tuotannon parempi pää on jäänyt itseltä maistamatta. Maahantuojan puolelta viinejä olivat esittelemässä Juha ”Pastori” Rantala (erittäin osuva lempinimi) sekä Wolfbergerin avainasiakaspäällikkö Alexia Lemaire.
Alkuun herkullinen amuche-aloitus kuivatulla poronsydämellä doupatulla sellerikeitolla. Lasiin tyylikkäitä kuplia Wolfberger Crémant d’Alsace Brutilla. Taistelupariksi vertailuun toiseen lasiin Wolfberger Muscatia.









