Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Prisman järjetön tarjous aiheutti hulabaloon – kaupasta paljastetaan MTV:lle: "Myimme 20 000 pakettia"

Tamperelaiset ostivat kärrykaupalla jauhelihaa. Kuvituskuva.
Tamperelaiset ostivat kärrykaupalla jauhelihaa. Kuvituskuva. Shutterstock
Julkaistu 28.10.2019 11:48

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Poikkeuksellinen jauhelihatarjous aiheutti asiakasryntäyksen tamperelaiseen Prismaan viikonloppuna. Jauhelihahulabaloosta uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Kalevan Prisma on Pirkanmaan suurin hypermarket ja Tampereen suurin päivittäistavarakauppa, Kaupassa juhlittiin viime viikolla sen 40-vuotista aukioloa, minkä kunniaksi marketissa päätettiin lätkäistä muutama tuote tuntuvaan synttäritarjoukseen. Yksi tarjoustuottesta oli jauhelihapaketti, jota laitettiin myyntiin poikkeukselliseen 69 sentin hintaan.

– Meillä tuli perjantaina 40 vuotta täyteen. Halusimme järjestää synttäritapahtuman ja laittaa torstaille ja perjantaille päivttäistavaratuotetarjouksia. Yksi tarjoustuotteista oli tämä jauheliha, jonka hinta oli alkuun 69 senttiä, Prisma Kalevan ryhmäpäällikkö Mikko Mäki kertoo MTV:lle.

Ihmiset hamstrasivat kymmeniä paketteja jauhelihaa

Jauhelihatarjous sai ihmiset sankoin joukoin ostoksille. Ilta-Sanomat kertoi viikonloppuna tarjouksen aiheuttaneen asiakasryntäyksen Kalevan Prismaan. Ryhmäpäällikkö Mikko Mäki kertoo, että jauhelihaa oli varattu valtavat määrät, sillä tarjousta oli mainostettu ennakkoon lehdissä.

– Kaupan näkökulmata pahin tilanne on se, että tuote loppuisi kesken. Sen vuoksi sitä piti varata aika paljon. Perjantaina huomasimmen, että tavaraa riittää hyvin vielä lauantaille. Koska kysymys on tuoretuotteesta, on olemassa aina hävikin riski ja se on tietysti pahin vaihtoehto.

Mäen mukaan kaupassa päätettiin reagoida lauantaina asiaan tiputtamalla jauhelihan hintaa entisestään 40 senttiin. Tässä vaiheessa kysyntä räjähti toden teolla ja jauhelihaa alettiin hamstrata kärrykaupalla. Ilta-Sanomat sai käsiinsä lukijan kuvan, jossa asiakas oli ladannut ostoskärryn täyteen halpoja jauhelihapaketteja.

– Se 40 sentinhinta aiheutti jonkun verran hamstrausta. Meillä kävi kuitenkin yli 20 000 asiakasta ja nämä olivat vain yksittäistapauksia, Mäki sanoo.

Hyvä tarjous vai vastuutonta toimintaa?

Keskutelufoorumeilla Prisman tarjous aiheutti myös närää. Monen mielestä jauhelihan liian halpa hinta ja sen aiheuttama hamstraaminen on nykypäivänä vastuutonta ilmastoa ja hävikkiä ajatellen. Myös Kalevan Prisman Mikko Mäki seurasi viikonloppuna nettikeskustelua.

– Pääsääntöisesti saimme positiivista palautetta asiakkailta. Toki oli niitä yksittäisiä palautteita, joissa kysyttiin, että onko tämä nyt järkevää, Mäki sanoo.

Hävikkiä ei kuitenkaan kaupan puolelta päässyt syntymään, sillä jauhelihat myytiin Mäen mukaan loppuun sunnuntaina kello 15. Lisäksi Mäki muistuttaa, että moni osti jauhelihaa suoraan omaan pakastimeensa, jolloin riski hävikin syntymiseen myös pienenee.

– Kyllä se tempaus kiinnostusta herätti. Tämä ei ollut mikään suunnitelmallinen juttu, mutta synttäreillä pitää olla jotain tarjouksia. Myimme noin 20 000 pakettia jauhelihaa, Mäki paljastaa. 

Voittoa jauhelihojen myynti ei tuottanut tamperelaiselle Prismalle, vaan kauppa oli Mäen mukaan tässä tapauksessa "maksumiehenä". Kyseessä oli siis niin sanottu sisäänheittotuote.

***

Helsinkiläisessä Mall of Triplassa koettiin avajaishuumaa lokakuussa. Tältä näytti K-Supermarketissa pari päivää ennen avajaisia: 

1:08Tältä näyttää Triplan K-Supermarket ennen virallisia avajaisia – kaupassa Suomen ensimmäinen vegebutcher

Lisää aiheesta:

Kaaos Kotipizzassa: Pizzatarjous aiheutti "taikinamyrskyn"K-kauppias Harri veti töpselit irti juomakaapeista – keksi myös toisen ovelan sähkönsäästökikan: "Kukaan ei huomaa..."Tältä näyttää täysin uudistunut Prisma – yksi ehdoton tuotesatsaus: "Ei voi enää ilmankaan olla"Tamperelainen leipomo toimittaa hittituotetta vain kilpailevalle ketjulle – K-kauppias Ari otti ja lähti Prismaan ostoksille: "Asiakkaat alkoivat olla jo hieman vihamielisiä"Helsinkiläiskaupalla erikoinen tempaus: 12 000 rasiaa mämmiä myydään sentin kappalehintaan – "eihän se kannata kaupalle mitenkään"Aikuisten röyhkeys karkkialessa hämmästyttää: "Tönivät ja ryysivät, lapset jäivät ilman" – Prisma: Ylilyöntejä tapahtui
RuokaPrismaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 10:29
    Marjat

    Lyömätön terveyspommi, jota kannattaa nyt syödä: "Muutama päivässä riittää"

  • 07:46
    Ruokaniksit

    Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!

  • Eilen17:11
    Ravintolat

    Legendaarinen texmex-ravintola yrityssaneeraukseen

  • Eilen13:35
    Makkara

    Suomen paras makkara on valittu – oletko maistanut?

  • Eilen10:39
    Ravintolat

    Tunnettu ravintola sulki ovensa Helsingissä