Maa- ja kotitalousnaiset vinkkaa erilaisten kotimaisten salaattien käyttömahdollisuuksista kesällä. Järjestö muistuttaa myös ohjeista liittyen salaattien huuhtomiseen.
Jos etsit helppoa, nopeaa, kevyttä ja maukasta grillattavaa, kannattaa pitää mielessä myös kaupan hedelmä- ja vihannesosasto! Maa- ja kotitalousnaiset muistuttaa tiedotteessaan kotimaisten salaattilajikkeiden monipuolisista käyttötavoista. Salaatit toimivat niin lisukkeina kuin kokonaisina aterioinakin, jos joukkoon lisää muita kasviksia, perunaa tai pastaa sekä juustoa, kalaa, lihaa, papuja tai muita kasviproteiineja.
Mietoja salaattilajikkeita: Lehtisalaatti, keräsalaatti.
Voimakkaampia salaattilajikkeita: Sikurisalaatti, punasalaatit, rucola
Järjestöpäällikkö Helena Velin Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry:stä muistuttaa salaattien olevan myös kevyttä syötävää, sillä sadassa grammassa salaattia on vain 20 kaloria.
– Perinteisissä vihreissä lehtisalaateissa on niukasti tärkeitä ravintoaineita, mutta sen takia niitä ei kannatta jättää syömättä. Perussalaatin ravintoarvoa voi parantaa täydentämällä sitä esimerkiksi tomaatilla, paprikalla, omenalla tai pinaatilla, Velin ohjeistaa tiedotteessa.

