Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo
Döner Harju lanseeraa kasvistuotesarjan.
Döner Harju lanseeraa kasvistuotesarjan. MTV
Julkaistu 29.05.2019 17:03

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Helsingin Kalliosta ponnistava Harjun konserni lanseeraa maku edellä kehitetyn Döner Harjun kasvistuoteperheen.

Döner Harjun pääasiassa vegaaniset tuotteet tulevat myyntiin sekä ravintoloihin että kuluttajille. Tuoteperheeseen kuuluu neljä erilaista makkaraa, herkkutattileike sekä kebablastuja. Makkarat valmistetaan herneproteiinista ja kebablastut vehnäproteiinista. 

Döner Harjun perustajilla Reima Mäenpäällä ja Jari Lönnbergillä on takanaan pitkä ura kokkeina ja keittiömestareina Helsingin fine dining -ravintoloissa. Harjun makkaratehtaan he perustivat vuonna 2012. Tuotteet alkoivat niittää mainetta nopeasti ja moni kyseli jo tuolloin kasvisversioiden perään. Vuonna 2013 lanseerattua vege-döneriä on myyty jo yli 200 000 annosta.

Myyty jo yli 200 000 annosta – ylistetty helsinkiläinen kebabravintola tuo kauppoihin odotetut tuotteet: "Maku ja rakenne jo niin kohdillaan, että hienosäätämisen voi lopettaa"

Döner Harju vege 2
Döner Harjun uutuustuotteiden joukossa on vegemakkaroita, vege-döneriä ja herkkutateista tehty leike. Myöhemmin on tulossa myös hampurilaispihvi ja nuggetit.MTV

Vuonna 2013 yrittäjät avasivat Döner Harju -ravintolan, jossa tarjolla oli Suomen ensimmäinen vartaasta leikattava kasviskebab. Ensimmäisenä vuonna kasvisruoan osuus myynnistä oli noin 10 prosenttia ja tänä vuonna jo noin kolmannes. Kasvisruoan kysynnän jatkuva kasvu motivoi kehittämään myös uusia tuotteita. Kasvispohjaisten ruokien kehitteleminen on ollut haastavaa kokeneille kokeillekin.

– Olemme tehneet testejä Döner Harjun keittiössä sellaisella hartaudella, että keittiömestarimmekin ehti jo tuskastua kiihtyneeseen touhottamiseemme. Nyt maku ja rakenne ovat jo niin kohdillaan, että silmittömän hienosäätämisen voi lopettaa, Jari Lönnberg intoilee. 

"Kun prosessi käynnistyi, makkaralla ja kakkaralla ei juuri ollut eroa"

Döner Harjun missiona on, että jos ihmiskunta on kyennyt matkaamaan avaruuteen, sen täytyy pystyä tekemään myös maistuvaa kasvisruokaa. Uusi tuoteperhe onkin tarkoitettu aivan kaikille, ruokavaliosta riippumatta. Tuotteita on saatavilla maanlaajuisesti SOK:n kaupoista ja toistaiseksi valituissa pääkaupunkiseudun K-kaupoissa. Myös Döner Harjun ravintoloista on saatavilla tuotteita. 

– Haluamme luoda makuja ilman kompromisseja ja tuoda oivallisen makuiset kasvispohjaiset tuotteet kaikkien saataville. Kun prosessi käynnistyi, makkaralla ja kakkaralla ei juuri ollut eroa. Nyt on. 

Harjun konserniin kuuluu Harjun Makkaratehdas, Döner Harju Flemari, Döner Harju City, Döner Harju Vege, Ravintola Werner ja Kahvila-ravintola Palema.

Alla olevalla videolla kirjailija Juha Itkonen jakaa kebabmuistojaan Makumuistoja-ohjelmassa. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Suomen paras hampurilaisravintola on valittu – pieni punainen mökki Ysitien varrellaSuomalainen menestysresepti -ohjelman finalistit on valittu – mikä näistä tuotteista on seuraava ruokakauppojen ykköslanseeraus?Marjaana keksi tuotteen, josta povataan seuraavaa ruokakauppahittiä – Jyrki Sukula: "Hämmentävän lähellä ravintolatasoista"Hans Välimäki avasi uuden ravintolan älyttömässä tilanteessa – vaihtoehdot olivat vähissä: "Soitin Artolle, että ei s*****a, mitäs me nyt tehdään"Pian niitä saa! Ikea tuo myyntiin uuden "mullistavan pyörykän" – suomalaiset keksivät tuotteelle melko ilmiselvän nimenTamperelaisia pientuottajia: Poikain Parhaat, Vegem, Sausages Finland ja Plevna
RuokaRavintolatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 08:21
    Juusto

    Mozzarellaa vai burrataa? Tässä juustojen erot

  • Eilen16:07
    Turvallisuus

    Tätä ruokaa saa syödä vain 2 grammaa päivässä

  • Eilen11:05
    Suklaa

    Tunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"

  • Eilen08:15
    Aamiainen

    Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suosittelee

  • ti11:14
    Linnan juhlat

    Ravintolayrittäjä Elias ilahtui Linnan juhlien säräuutisesta – "Suurin osa ei tiedä"