Suomalainen nurminaudan ulkofileepihvi on valittu maailman parhaaksi pihviksi World Steak Challenge -kilpailussa Lontoossa.
Videolla huippukokki neuvoo takuuvarman vinkin lihan kypsyyden varmistamiseen.
Suomi putsasi palkintopöydän Lontoossa neljättä kertaa järjestetyissä pihvien maailmanmestaruuskilpailuissa.
Atrian tanskalainen yhteistyökumppani JN Meat International osallistui kilpailuun Atrian naudanlihatuotteilla ja voitti kisoissa peräti neljä kuudesta kilpailukategoriasta. JN Meat myy suomalaista lihaa Tanskan markkinoille ja vie tuotteita myös moniin Euroopan maihin.
– Olemme todella ylpeitä tästä palkinnosta, korkealaatuinen ja hyvän makuinen liha on meille erityisen intohimon kohde, JN Meat Internationalin perustaja ja omistaja John Sashi-Nielsen toteaa.
Vuoden 2017 kilpailuissa suomalainen liha voitti kultaa suomalaisella ayrshirenaudan rib eye -välikyljyksellä.
Tuomaristo vakuutettiin intensiivisella maulla
World Steak Challenge -pihvikilpailuun osallistui tänä vuonna yhteensä 22 maata ja 35 eri nautarotua, mikä on enemmän kuin koko kilpailun historiassa.

