Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Leikkaatko sinäkin pizzan näin? Kohuttu, mutta tajuttoman helppo tyyli jakaa mielipiteet: "Todella outo tapa"

Saksilla pizzan leikkaaminen on todella kätevää, mutta joidenkin mielestä yksinkertaisesti outoa.
Saksilla pizzan leikkaaminen on todella kätevää, mutta joidenkin mielestä yksinkertaisesti outoa. Shutterstock
Julkaistu 18.09.2019 09:55

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Käytätkö sinä pizzan leikkaamiseen veistä, pizzaleikkuria vai kenties saksia? Saksilla pizzan leikkaaminen näyttää jakavan mielipiteet jyrkästi. 

Yllä olevalla videolla vinkataan, miten saa paistettua kaksi pakastepizzaa kerralla yhdellä pellillä.

Saksilla pizzan leikkaaminen puhuttaa Yhdysvalloissa. Huffington Postin tuoreen artikkelin mukaan tapa on monelle amerikkalaisille outo, mutta pizzan synnyinmaassa Italiassa hyvinkin yleinen käytäntö. Esimerkiksi Rooman ravintoloissa monet kokit käyttävät toimenpiteeseen saksia.

Oregonin Portlandissa pizzeriaa pyörittävä Cathy Whims kertoo Huffington Postille siirtyneensä ravintolassaan saksien käyttöön.

– Kun avasimme ravintolan vuonna 2005, minulle oli todella tärkeää, että olemme niin italialainen ravintola kuin mahdollista. En halunnut leikata pizzapaloja valmiiksi, koska Italiassakaan ei tehdä niin.

Whims otti ravintolassaan käyttöön erityisen italialaisen pizzaveitsen, jonka asiakas sai pöytään leikkaamista varten. Ongelmaksi kuitenkin muodostui se, että pizzaveitsiä varastettiin ravintolasta tiuhaan tahtiin.

"Tekee leikkaamisesta todella helppoa"

Eräänä päivänä yksi tarjoilijoista kyllästyi selittämään pizzaveitsen funktion asiakkaalle ja nappasi keittiöstä mukaan sakset. Yksi asia johti toiseen ja lopulta kaikki tarjoilijat ottivat käyttöön sakset pizzaveitsen sijaan. Whimsin mukaan tapa osoittautui erinomaisen käteväksi.

– Se tekee leikkaamisesta todella helppoa. Esimerkiksi liukasta tuoretta mozzarellaa on paljon hankalampi leikata veitsellä ja täytteet putoavat. Sakset eliminoivat tämän ongelman.

Whimsin ravintolan asiakkaat ovat pitäneet saksitekniikkaa samaan aikaan nerokkaana ja hassuna.

– Alkuaikoina tosin moni ihmetteli, miksi sakset tuodaan pöytään, että ovatko ne hiusten leikkaamista varten, Whims muistelee.

Suomalaisilla keskustelufoorumeilla ihmetellään ja puolustetaan

Saksilla pizzan leikkaaminen puhuttaa näemmä myös Suomessa. Esimerkiksi suositulla Vauva.fi-keskustelufoorumilla on useampi väittely aiheeseen liittyen. Eräs keskustelunaloitus on otsikoitu ihmettelevään muotoon ”Tapailemani mies leikkaa pizzaa saksilla”.

– Kiva mies on ja komeakin, mutta vähän erikoinen näky oli kieltämättä, kun hän otti pizzapalan laatikosta ja leikkasi siitä vielä pienemmän "haukkupalan" irti, keskustelun aloittaja ihmettelee.

– Minäkin leikkaan pizzasta palasia saksilla. Onko se jotenkin outoa? Ihan kätevää mielestäni, yksi vastaajista toteaa.

Toisessa keskustelussa pohditaan myös saksilla pizzan leikkamisen outoutta.

– En tiedä, mutta todella outo tapa se on. Koskaan en ole oikeasti nähnyt kenenkään niin tekevän, mutta täällä netissä aina joskus törmää ihmisiin, jotka leikkaavat pizzaa saksilla. Kuulostaa hankalalta ja typerältä. Pizzaleikkuri on kätevin.

Lähteet: Huffington Post, Vauva.fi

Lisää aiheesta:

Fiskarsin oransseista klassikkosaksista on olemassa versio, jota ei Suomesta saa – saako pizzaa leikata saksilla?Leikkaatko pizzaa saksilla? Pizzaguru paljastaa nyt suomalaisille totuuden "oudosta tavasta"Ei tule ihan joka pizzeriassa vastaan! Joelin ja Stephenin legendaarinen pizzapalaniksi on kokeilemisen arvoinenKeskellä pizzaa törröttävän härpäkkeen todellinen tarkoitus tulee monelle yllätyksenä – oletko sinäkin ihmetellyt tätä?Oletko sinäkin ihmetellyt tätä asiaa pizzalaatikossa? Keskellä pizzaa törröttävän härpäkkeen todellinen tarkoitus tulee monelle yllätyksenäYleinen tapa tyrmättiin! Näin pizza kuuluisi oikeaoppisesti syödä
RuokaPizzaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:47
    Jäätelö

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle

  • to17:02
    Kasvikset

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!

  • to11:26
    Ravintolat

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • to09:31
    Arkiruoka

    Vappu Pimiän superhelppo arkiruoka on hitti: Kanapullat alle puolessa tunnissa!

  • to08:22
    Kasvikset

    Aivan lyömätön kaaliruoka: Superherkku voi auttaa jopa laihtumaan