Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kuningatar Elisabet etsii keittiöhenkilökuntaa – Buckinghamin palatsiin voi päästä asumaan jopa ilman aiempaa kokemusta alasta

Julkaistu 15.08.2018 14:37

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Kuningatar Elisabetin hovin cateringosasto etsii täydennystä. Työntekijällä on mahdollisuus jopa päästä asumaan Buckinghamin palatsiin.

Katso yllä olevalta videolta, miten samppanja kaadetaan oikeaoppisesti lasiin!

Buckinghamin palatsi on julkaissut tällä viikolla työilmoituksen, jossa etsitään vakituista keittiöportieeria Englannin hoviin.

Keittiöportieeri on osa Kuningatar Elisabetin hovin cateringosastoa. Työtehtäviin kuuluu ruokien valmistelu ja tarjoilu sekä keittiön ja siivousalueiden ylläpito.

– Se on työskentelyä tiiminä poikkeuksellisen hyvien tulosten saavuttamiseksi, ilmoituksessa kerrotaan.

Ruokaan yli puolitoista miljoonaa euroa vuodessa

Tarjotin kannattaakin tulevalla työntekijällä totisesti pysyä kädessä, sillä Englannin hovissa panostetaan vieraiden kestitsemiseen.

Vuonna 2015 hovissa ruokaan kului pelkästään 1,4 miljoonaa puntaa, eli noin yli 1,6 miljoonaa euroa. Buckinghamin palatsissa vierailee vuosittain arvioiden mukaan peräti 96 000 vierasta.

Kuningattaren illallisilla on ainakin nautittu muutamia vuosia sitten fasaanipaistia ja kanapee-leivoksia. Ruoan kanssa on tarjolla usein viinejä, jotka maksavat noin 70 euroa pullolta. Tosin menulta löytyy ajoittain kalliimpiakin tuotteita: Vuonna 2016 hovissa tarjoiltiin muun muassa noin 470 euron samppanjaa.

Palkka reilu 1 800 euroa kuussa ja asumisetu

Keittiöportieerin työstä maksetaan 19 935,80 puntaa (reilu 22 380 euroa) vuodessa. Lomapäiviä on yhteensä 33, ruoat ovat ilmaiset ja myös muita työetuja on luvassa.

Työntekijällä on lisäksi mahdollisuus myös asumiseen Buckinghamin palatsissa, Lontoossa!

Aiempaa työkokemusta ei vaadita

Yllättävää kyllä kokelaalta ei vaadita aiempaa kokemusta cateringalasta, sillä työntekijä koulutetaan tehtävään. Tärkeintä on, että tuleva työntekijä on luonnollinen "tiimipelaaja, iloinen päästessään mukaan ja oma-aloitteinen".

Edes ymmärrys hygieniasta ja turvallisuudessa keittiössä ei ole pakollista, mutta eduksi. Kiinnostusta täytyy vain löytyä omien taitojen kehittämiseen ja kokemuksen kartuttamiseen poikkeuksellisessa cateringympäristössä.

Työ sijaitsee Lontoossa Buckinghamin palatsissa, mutta myös matkustelu hovin mukana on mahdollista. Haku päättyy 24.8. klo 23.55 paikallista aikaa.

Lähteet: The Royal Household, Daily Mail, MTV

Lisää aiheesta:

Jopa sata vaarassa menettää työnsä kuningas Charlesin valtaannousun myötä: "Kaikki ovat aivan raivoissaan"Kuningatar Elisabet hakee osa-aikaista kodinhoitajaa – minimipalkkaa kompensoidaan muilla eduillaKuninkaallisfanin unelmatyö tarjolla brittihovissa – mahdollisuus asua Buckinghamin palatsissaKiinnostaisiko paikka kuningattaren tiedottajana? Britannian hovi etsii työntekijääTässäkö kaikkien aikojen unelmatyö? Matkustele ystävän kanssa ympäri maailmaa ja maistele ginejäLaatuviinejä ja fasaanipaisteja – näin paljon kuningatar Elisabet käytti rahaa ruokaan viime vuonna
TyöMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Työ
  • 8.4.06:08
    Kesäloma

    Onko konkareilla ja lasten vanhemmilla oikeus valita loma-aikansa ensin? Näin asiantuntija vastaa

  • 25.3.05:30
    Neste

    Neste käsittelee toimitusjohtajan palkitsemista – "ei kohtuullinen"

  • 11.3.06:00
    Etätyö

    Tutkimus: Käänne etätyön vaikutuksessa työhyvinvointiin

  • 05.12.202419:11
    Yhteiskunta

    Oppositiosta arvosteltiin kulttuurin leikkauksia – "Taide ja kulttuuri ovat demokraattisen yhteiskunnan perusta"

  • 17.10.202418:36
    Journalistiliitto

    Käräjäoikeus hylkäsi MTV:n työntekijöiden korvausvaatimukset – Journalistiliitto valittaa hovioikeuteen