Tämä täysin pastaton lasagne on niin hyvää, että se voittaa maullaan jopa perinteisen version. Varoitus: koko vuoallinen saattaa kadota parempiin suihin hetkessä.
Alun perin lasagneresepti lähti leviämään karppaajien foorumilta, jossa se nousi pian suosituimpien reseptien joukkoon. Karppaajat välttelevät ruokavaliossaan ylimääräisiä hiilihydraatteja. Niinpä lasagnesta syntyi pastaton versio, jossa lasagnelevyt korvataan kesäkurpitsalla tai munakoisolla. Koska resepti on eräänlainen lasagnen ja moussakan sekoitus, kutsutaan ruokalajia leikkisästi lassakaksi.
Pastanystäville ajatus pastan korvaamisesta kasviksilla saattaa kuulostaa suorastaa pyhäinhäväistykseltä. On ehkä myös vaikea uskoa, että lopputulos voittaa melkeinpä aidon lasagnen – yllätyimme siitä itsekin! Näin reseptiä hehkutetaan karppausfoorumilla:
– Tämä oli huippumenestys ja kokeiluja kammoava miehenikin rakastui tähän kympillä! Käytettiin kermaa ja juustoa laitoin varmaan 250 grammaa, mutta oli sen väärti. Vei kielen mennessään!
– Tähän tulee himo! Loistava ajatus itkettää/kuivattaa kesäkurpitsat ja munakoisot uunissa. Paljon vaivattomampaa kuin perinteinen metodi. Nyt testasin myös että maku ei yhtään huonone pakastettaessa.
– Aivan huikeaa! Tein kotona, enkä puhunut miehelle enkä pojille sen kummemmin mitä se sisältää. Ei mennyt kauaa, kun mies vielä kaapi vuokan reunoja. Osu ja uppos.

