Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kuluttaja: Karu totuus proteiinirahkoista – liika proteiini voi jopa lihottaa!

Shutterstock
Julkaistu 29.10.2014 10:31

MTV LIFESTYLE

Kuluttaja-lehden rahkavertailussa selvisi, etteivät proteiinirahkat läheskään aina täytä suuria lupauksiaan. Asiantuntijan mukaan liika proteiininsaati voi myös olla jopa haitaksi.

Erilaiset rahkat ja erityisesti runsaasti proteiinia sisältävät proteiinirahkat ovat villinneet suomalaisia kuluttajia jo jonkin aikaa. Markkinoille on ilmestynyt tiuhaan tahtiin eri valmistajien uutuusrahkoja, joita kaupataan milloin treenaajien ehdottomina välipaloina, milloin laihduttajan supertuotteena.

Kuluttaja-lehden tuore vertailu kuitenkin paljastaa tuotteiden kääntöpuolen. Proteiinirahkoissa saattaa olla enemmän proteiinia kuin muissa maustetuissa rahkoissa, mutta monesta maustamattomasta rahkasta saa proteiinia saman verran tai enemmän. Esimerkiksi Rainbow’n ja Arlan proteiinirahkoissa on proteiinia kymmenesosa. Saman verran proteiinia on myös monissa tavallisissa, maustamattomissa rahkoissa.

– Proteiinirahka kuulostaa myyvältä, mutta se on harhaanjohtava tuote. Rahka on luonnostaan proteiinipitoinen, toteaa UKK-instituutin ravitsemusasiantuntija Jatta Puhkala Kuluttaja-lehdelle.

Liika proteiini muuttuu elimistössä rasvaksi

Puhkalan mukaan suomalaiset saavat jo riittävästi proteiinia ruokavaliostaan, joten proteiinihuumasta seurannut rahkatankkaus on turhaa. Lautasmallin mukaan kootusta annoksesta saa proteiinia jopa puolet päivän suosituksesta, eli noin 25-30 grammaa. Loput proteiineista kertyy helposti välipaloista.

Moni suomalainen ei tajua, että ylimääräinen proteiini muuttuu elimistössä hiilihydraateiksi ja rasvaksi, eli se voi jopa lihottaa. Lihakset eivät pysty hyödyntämään liikaa proteiinia. Jatta Puhkalan mukaan tietynlainen rahka voi kuitenkin olla hyvä välipalavaihtoehto niille, jotka haluavat pitää huolta linjoistaan. Perusrahka, ilman lisättyä sokeria ja kermaa, on usein vähäenerginen ja pitää näläntunteen tehokkaasti loitolla.

– Osa proteiinista kannattaa korvata hiilihydraateilla, joita saa esimerkiksi täysjyväviljaa sisältävästä puurosta, leivästä tai pastasta, Puhkala kommentoi Kuluttaja-lehdelle.

Lähde: Kuluttaja-lehti

Lue myös: Kuluttaja: Proteiinirahkojen todellinen koostumus yllättää

MTV LIFESTYLE

Lisää aiheesta:

Paras proteiinin lähde? Näitä Hanna Partanen suosittelee jokaisen ruokavalioonKuluttaja selvitti totuuden suosikkituotteesta: Proteiinipastojen ravintosisällöissä hurjia eroja – eivät välttämättä vastaa odotettua! Varo tankkaamasta liikaa! Liiallisella proteiinilla voi olla useita terveyshaittoja – tarkkaile näitä merkkejäKuluttaja: Laihduttajien suosikkituote voikin lihottaa – "yhtä huono asia kuin rasvaisen ruoan liikasyönti"Aktiiviliikkuja tarvitsee proteiinia: Tarkista, saatko sitä kuitenkaan tarpeeksiPaljonko on riittävästi? Proteiiniin ja lihastenkasvatukseen liittyy yleinen harhaluulo
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • 07:43
    Halpa vs. kallis

    Testasimme kauppojen halvimmat merkit: Mikä omenamehuista on paras?

  • Eilen17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • Eilen11:01
    Ruoka

    Pastasta ja perunasta saa terveellisempää yhdellä kikalla

  • Eilen07:45
    Ruoka

    Kaurapuuron joukkoon kannattaa nyt laittaa yksi ainesosa

  • 14.9.20:00
    Sienet

    Sienikori täynnä? Näin tunnistat ja käsittelet sienet oikein