Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kokki Kolmonen paljastaa täydellisen jauhelihakeiton salaisuuden – ei kannata lämmittää uudelleen!

Miten tehdään täydellinen jauhelihakeitto? Kokki Jaakko Kolmonen paljastaa niksit.
Miten tehdään täydellinen jauhelihakeitto? Kokki Jaakko Kolmonen paljastaa niksit. Shutterstock
Julkaistu 03.10.2015 18:01
Toimittajan kuva
Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Television ruokaohjelmista monelle suomalaisille tuttu keittiömestari Jaakko Kolmonen paljastaa lempiruokansa, jauhelihakeiton, täydellisen reseptin.

Televisiomaailman jo taakseen jättänyt, muun muassa Ylen Patakakkonen-ruokaohjelmasta tunnettu keittiömestari Jaakko Kolmonen kertoi MTV:n Makuja.fi:lle kuulumisiaan. Kolmonen viettää eläkepäiviään edelleen rakkaan harrastuksensa, ruoanlaiton parissa. Suomen kansan rakastama televisiokokki paljasti Makuja.fi:lle myös lempiruokansa.

– Lempiruoaksi on muodostunut jauhelihakeitto. Hyvän pohjan keitolle saa tietysti itsekasvattamista kasviksista, kuten porkkanasta, lantusta ja perunasta.

Ruokaisa jauhelihakeitto ohrasta tai tattarista

Jaakko kolmonen 3
Paras keitto syntyy oman maan kasviksista, tietää Jaakko Kolmonen.Peter Forsgard

Kolmonen suosittelee valmistamaan jauhelihakeiton eri maakuntien niksejä hyödyntäen. Keittiömestari itse tekee keitoista ruokaisampaa esimerkiksi ohra- tai tattarisuurimoilla. 

Jaakko Kolmosen inhokkiruoka?
– Olen sen verran monipuolinen syöjä, että inhokkiruokiin kuuluvat ainoastaan ne ruoat, jotka tehdään huolimattomasti ja huonoista raaka-aineista valmistettuna. Se voi olla mikä ruoka tahansa. Jos kalasoppa on tehty monta päivää vanhasta kalasta, niin ei siinä ole sitä kalasopan perusmakua ollenkaan, Kolmonen summaa.

– Laitetaan kattilaan kiehumaan ohra- tai tattarisuurimoita tavalliseen veteen. Annetaan suurimoiden kiehua kymmenisen minuuttia, jotta ne suurustavat lientä. Sitten otetaan pannulle kotimaista rypsiöljyä, ruskistetaan jauhelihaa siinä ja pannaan sitten suurimoiden sekaan kypsymään, Kolmonen opastaa.

Tämän jälkeen vuorossa ovat kasvikset: Kolmonen suosittelee heittämään keiton joukkoon ensin kuutioituja porkkanoita ja lanttuja.

– Ja sitten suorastaan herkutellaan, kun pannaan selleriä, palsternakkaa ja sipulia. Perunalla lopuksi viimeistellään soppa. Makua ja väriä otetaan tomaattipyreestä. Eikä saa unohtaa hienonnettua persiljaa – siinä on niin taivaallinen maku, kun se on yöttömässä yössä kasvanut.

Kolmonen suosittelee: Syö soppaa kylmänä seuraavana päivänä!

Liemi on Kolmosen mukaan jauhelihakeiton sielu. Keitto saa olla liemivoittoista ja sitä pitää olla riittävästi. Koko komeuden viimeistelee tietysti ruisleipä.

– Minun herkkuani on jälkiuunileipä. Sen kun antaa vähän kovettua, paloittelee peukalonpään kokoisiksi palasiksi ja laittaa lautaselle sopan sekaan, niin hetken kuluttua valmiina on taivaallinen makukokonaisuus.

Yksi tärkeä seikka tulee keittiömestarin mukaan myös muistaa: soppaa pitää keittää kerralla paljon, jotta sitä riittää myös seuraaviksi päiviksi.

– Kylmää soppaa ei kannata ruveta lämmittämään. Olen karjalaisista vanhemmista syntynyt, niin puolukkaa käytetään kaikkeen mahdolliseen ruokaan. Kylmään soppaan ripotellaan puolukkasurvosta ja herkutellaan sillä tavalla.

Katso videolta Jaakko Kolmosen vierailu Huomenta Suomessa vuonna 2013:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Kalastusopas Tomi ylistää vähärasvaista ja pikana valmistuvaa kalaa: "Ihan ykköskala!"Laitatko sinä kiistellyn raaka-aineen kalakeittoon? Kalakokki Villen soppaan se sujahtaa: "Ikuinen taistelu, että kuuluuko vai ei"Pirjo vinkkaa helpon ja edullisen keiton, jota on kehitellyt täydelliseksi jo vuosia: "Aivan lyömätön ohje"Kaikkien aikojen paras kesäkeitto – Satu paljastaa salaisen ainesosan: "Murustan sitä nykyisin joukkoon kokonaisen paketillisen"Suomalainen huippukokki paljastaa salaisen ainesosan, joka tekee kalakeitosta täydellistä – vartissa valmista!Harri Syrjänen paljastaa: Tämä muutaman ainesosan arkiruoka on parasta juuri nyt – "Puolessa tunnissa valmista"
LihaLeipäRetroMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Liha
  • ke08:21
    Ruoka

    Vain yksi lihapulla päivässä? Ruotsalaisprofessori uudesta suosituksesta: "Täysin hullua"

  • 9.10.18:22
    Kasvisruoka

    Kasvismakkara canceloitiin: Kysyimme tekoälyltä ja kansalta, mitä nimeä siitä nyt pitäisi käyttää

  • 28.9.09:44
    Ruoka

    Jos lihapaketti on pullistunut, onko tuote pilalla? Atria ja HK vastaavat

  • 17.9.07:46
    Ruoka

    Jos jauhelihassa on viimeinen käyttöpäivä, tee heti näin!

  • 9.9.17:18
    Ruoka

    Teetkö lihapullat näin? Paras lopputulos