Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kirja- ja illallisarvonta!

MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 22.08.2016 18:00

Nyt tupsahti postista sen verran mielenkiintoinen ja ajankohtainen kirja, että jäin sen pariin vahingossa pitkäksi toviksi. Säilöminen ei ole minulle kovin tuttua puuhaa. Meidän perheessä se on ollut pitkälti vaimon duunia ja hyvin on sitä pestiä hoitanutkin. Kun aiheesta puhuvat Tampereen gastronomian sekatyömies ja jokapaikanhöylä Chef Santeri alias Santeri Vuosara sekä mielestäni Tampereen parasta ruokaa tekevä, ravintola C:n ravintoloitsija ja keittiömestari Ilkka Isotalo, saadaan minutkin kiinnostumaan säilömisen ilosanomasta. 

MTV Oy, All rights reserved

Säilö kokkaa - herkullisia makuja ympäri vuoden esittelee tavalliset ja kekseliäät säilöntätavat sopivan selkeästi ja kansantajuisesti. Mitä tehdään ja miksi. Resepteistä eniten kiinnosti alkuun hapatettu chili ja siitä tehty kastike, marjaliköörit, savustetut punajuuret sekä kalaliemi kuivatuista ruodoista. Kirja tuo hyvin esiin keinoja, joilla sesonkeja saadaan jatkettua ja siirrettyä sekä muutettua tuoreet raaka-aineet uudenlaisiksi, monesti jopa paremmiksi, esim. mun mielestä kurkkurelissin kohdalla.

MTV Oy, All rights reserved

VOITA KIRJA JA ILLALLINEN C:SSÄ. Santeri ja Ilkka heittivät minulle arvottavaksi Säilö kokkaa -kirjan, jonka kylkiäisenä voittaja saa myös kahden hengen, kolmen ruokalajin illallisen ravintola C:ssä. Sopii kurkata minun kokemuksia paikasta täältä ja täältä. Rafla sijaitsee 50 m päässä Tampereen rautatieasemasta, joten voiton lunastaminen hoituu helposti kauempaakin.

Tässä blogissa ei ole kommentointimahdollisuutta, joten osallistuminen täytyy hoitaa Sivumaun Facebook-sivulla. Eli käy kommentoimassa tämän päivityksen yhteyteen, mikä on oma suosikkisi säilötyistä ruoista.

Arvon voittajan torstaina, syyskuun 1. päivä 2016.

MTV Oy, All rights reserved

Lisää aiheesta:

Henri Alén vinkkaa "nälässä ja tyhjäpäisessä tilassa" keksimänsä arkiruoan: "Ensisijaisesti helppo ja nopea, mutta ihmeellisen hyvä – ihmelohi siis"Kiitokset 8 vuodesta, eiköhän vedetä toiset muualla!Suosituimmat postaukset 2019 ja muuttoilmoitusHenri Alén ylistää Raija-tädin helppoa kanaruokaa: "Ihanan mureaa ja suussa sulavaa – nopeaa, kohtuuhintaista ja ennen kaikkea täyttävää"Panopasta-Natalia kertoo: Kolmen euron varma resepti, ”jolla lohkeaa aina”Vuoden 2016 suosituimmat bloggaukset ja kiitos teille
arvontachef santerikeittokirjakirjakirja-arvontaravintola csäilöminensäilöntä

Tuoreimmat aiheesta

arvonta
  • 15.06.201621:33
    kirja-arvonta

    Ajatuksia ja knoppitietoa alkoholista sekä kirja-arvonta

  • 20.11.201421:10
    joulu

    Joululeipäkimara osa 2 - Vierrelimppu - ja KIRJA-ARVONTA

  • 18.06.201206:45
    kirja-arvonta

    Ja Bistroherkut-kirjan voittaa...

  • 11.06.201206:47
    keittokirja

    Kirja-arvonta: Bistroherkut

  • 21.05.201206:50
    keittokirja

    Kirja-arvonta: Passione

MTV Oy, All rights reserved