Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ihana idea! Kahvilaketju ryhtyi talkoisiin maailmanlaajuista ongelmaa vastaan – "tällä voi olla suuri vaikutus jonkun päivään

Kahvi ei ole ainoa asia, jota kahvilat nykyisin tarjoilevat.
Kahvi ei ole ainoa asia, jota kahvilat nykyisin tarjoilevat. Shutterstock
Julkaistu 08.08.2018 12:55

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Iso brittiläinen kahvilaketju toivoo jutusteluun kannustavien pöytien lieventävän maailmanlaajuista ongelmaa – yksinäisyyttä.

Yksinäisyys on terveydelle tutkitusti vaarallisempaa kuin ylipaino tai tupakointi. Vaikka yksinäisyyden terveysvaikutukset ovat tiedossa, yhä useampi ihminen ympäri maailmaa tuntee yksinäisyyttä jokapäiväisessä elämässään.

Nyt kahvilat ovat ryhtyneet taistelemaan tätä varsin yleistä ongelmaa vastaan nerokkaan idean avulla. Idean äiti on Chatty Café Scheme -kahvilan perustaja Alexandra Hoskyn, jonka tavoitteena on saada vieraat ihmiset juttelemaan keskenään. ”Lörpöttely ja rupattelu” -pöydiksi nimetyt paikat kutsuvat ihmisiä istumaan ja juomaan kahvikupin vieraan ihmisen seurassa.

Juttelu-pöytiä jo ketjun 300 kahvilassa

Pöydät tarjoavat ihmisille mahdollisuuden luontevaan juttutuokioon, joka voi kestää viisi minuuttia tai tunnin. Pääasia ei ole se, mitä puhutaan, vaan se, että ylipäätään puhutaan. 

– Emme yritä rakentaa ystävyyssuhteita, vain yksinkertaisesti torjua yksinäisyyttä. Tällä voi olla suuri vaikutus jonkun päivään, Hoskyn kertoo.


Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Tämä pienestä kahvilasta syntynyt idea on nyt huomattu myös suuremmissa ketjuissa. Brittiläinen kahvilaketju Costa on ensimmäinen isona ketjuna kopioinut idean ja sijoittanut näitä keskusteluun kannustavia pöytiä 300 kahvilaansa.

Voi olla, että tulevaisuudessa näemme juttelu-merkeillä varustettuja pöytiä myös muiden kahvilaketjujen toimipisteissä. 

Lähde: Popsugar

Lisää aiheesta:

Espanjalaiskylä tarjoaa Unescon perintölistalle rupattelua: "Vastakkaista sosiaaliselle medialle"6-vuotias halusi piristää koronakriisin keskellä – perusti vitsikioskinYritys kehitti vessan, jossa ei voi istua kauaa – "tuottavuutta lisäävä" pönttö sai täystyrmäyksen: "Tämä tekee elämästä vain vaikeampaa"Suomalaisen Heikin keksintöä ylistetään The New Yorkerissa – "Laite on nerokas"Asiantuntija tyrmää pahvimukit: Sanoo suorat sanat suomalaisten kahvitottumuksistaTörkeät asiakkaat saivat kahvilanpitäjän hermostumaan – muutti hintoja nerokkaalla tavalla
RavintolatKahviYksinäisyysMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ravintolat
  • Eilen18:26
    Ruoka

    Vuoden Kokki ja Vuoden Tarjoilija 2025: Tässä ovat uudet Suomen mestarit!

  • to10:15
    Ruoka

    Suomalainen donitsiketju vakavissa vaikeuksissa

  • 17.10.07:55
    Ruoka

    Jesse odotti Foodoran tilausta lähes kaksi tuntia – taustalta paljastui erikoinen toimintatapa: "Kusevat ravintoloiden muroihin"

  • 9.10.17:04
    Espoo

    IL: Alaston nuori nainen tuli espoolaisravintolaan kesken lounaan ja alkoi huutaa

  • 9.10.16:19
    Ruoka

    Taas yksi tunnettu ravintolayhtiö ongelmissa