Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

HS: Hurjia eroja lihapitoisuuksissa - näissä einespyöryköissä ei lainkaan lihaa!

Lehtikuva
Julkaistu 21.07.2015 10:04
Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Eineslihapulien lihapitoisuus vaihtelee nollan ja lähes sadan prosentin välillä, selviää Helsingin Sanomien tekemästä vertailusta. Kallis kilohintakaan ei aina takaa lihapitoista tuotetta.  

Einespyöryköiden laaduissa on huomattavia eroja, eikä laatu aina näy hinnassa. Korkeaa lihapitoisuutta etsivän kannattaakin mennä kauppaan ajan kanssa ja tutkia tuoteselosteet tarkkaan. Lihapitoisuus saattaa joissain tuotteissa olla suurempi, vaikka kilohinta olisikin huomattavasti toista tuotemerkkiä edullisempi.

Ei lihaa laisinkaan

Lihaa ei ole lainkaan K-kauppojen oman merkin K-menun pyöryköissä. Näitä tuotteita ei saa kutsua lihapyöryköiksi, vaan tuotteen nimi pakkauksessa on pelkkä pyörykkä.

Näissä HK-Scanin valmistamissa pullissa on 42 prosenttia koneellisesti erotettua broilerinlihaa ja 10 prosenttia koneellisesti eroteltua sianlihaa. Koneellisessa erottelussa luista irrotetaan lihat painamalla niitä metallilevyjä vasten, kertoo Helsingin Sanomien haastatteleva HK-Scanin markkinointijohtaja Mikko Järvinen.

Tällä menetelmällä saadaan irti karkeaa jauhelihaa muistuttavaa massaa, jota ei kuitenkaan saa tuoteselosteessa kutsua lihaksi. 

Paljon lihaa edulliseen hintaan

Suurimmat lihapitoisuudet löytyivät vertailussa Snellmannin Kokkikartanon oikeista lihapullista. Näissä lihapullissa lihapitoisuus on yli 90 prosenttia ja valmistukseen on käytetty ainoastaan naudan- ja sianlihaa. Myös Kivikylän sianlihaa sisältävissä lihapyöryköissä lihapitoisuus oli huomattavan korkea.

Lihapitoisuudeltaan suuri, mutta hinnaltaan edullinen tuote löytyi Lidl:n valikoimista. Lidlin oman tuotemerkin Enebackenin lihapyöryköissä lihapitoisuus on jopa 70 prosenttia.

Lidlin myymissä ruotsalaisissa Enebackenin pyöryköissä on lihaa kymmenkertaisesti HK-Scanin suosituimpiin pyöryköihin verrattuna. Kilohinnaltaan Enebackenin pyörykät ovat kuitenkin 3,69 kilohinnallaan vain vähän yli euron kalliimmat.

Suurimmat lihapitoisuudet:

Oikeat lihapullat, Kokkikartano/Snellman, lihapitoisuus 91 prosenttia, 16,30 e/kg

Kivikylän palvarin, Kivikylän Palvaamo, lihapitoisuus 88 prosenttia, 7,69 e/kg

Enebacken, Gunnar Dafgård, lihapitoisuus 70 prosenttia, 3,69 e/kg

Pienimmät lihapitoisuudet:

K-Menu pyörykät, HK-Scan, lihapitoisuus 0 prosenttia, 2,47 e/kg

HK lihapyörykät, HK-Scan, lihapitoisuus 7 prosenttia, 2,47 e/kg

Atria lihapyörykät, Atria, lihapitoisuus 19 prosenttia, 5,42 e/kg

Lähde: Helsingin Sanomat  

Lisää aiheesta:

Valmislihiksessä täytettä alle ruokalusikallinen: "Voiko tätä muka kutsua lihapiirakaksi?"Broilerinlihasta paljastui yllättävää tietoa: Jopa 44 prosenttia luultua vähärasvaisempaaMitä kaupan valmislihapullat oikeasti sisältävät? Otimme selvääMitä eineslihapullat oikeasti sisältävät? Otimme selvääKaupan paras ja halvin jauheliha? Vertailimme eri jauhelihatuotteitaKumpi on oikeasti terveellisempää, kasvis- vai lihagrillimakkara? Selvitys paljastaa: Kasvisversiossa jopa 10-kertainen määrä sokeria
LihaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Liha
  • 9.10.18:22
    Kasvisruoka

    Kasvismakkara canceloitiin: Kysyimme tekoälyltä ja kansalta, mitä nimeä siitä nyt pitäisi käyttää

  • 28.9.09:44
    Ruoka

    Jos lihapaketti on pullistunut, onko tuote pilalla? Atria ja HK vastaavat

  • 17.9.07:46
    Ruoka

    Jos jauhelihassa on viimeinen käyttöpäivä, tee heti näin!

  • 9.9.17:18
    Ruoka

    Teetkö lihapullat näin? Paras lopputulos

  • 5.9.17:31
    Mitä ihmettä?

    Vegaanin palopelastajan ensimmäinen työpäivä: 20 000 kiloa palavaa pihviä