Kansainvälinen media on osoittanut kiinnostusta helsinkiläiskahvilan ainutlaatuista Trumputin-annosta kohtaan.
Viime viikolla Makuja.fi uutisoi kuopiolaispanimon tuoneen markkinoille ainutlaatuisen huippukokousoluen, jonka etiketissä komeileva piirros esittää presidenttejä ratkomassa ongelmia kivi-paperi-sakset-pelin avulla. Tämä ei suinkaan ole ainoa tuote, joka on saanut inspiraationsa presidenttien tapaamisesta.
Seura-lehden uutisen mukaan Putinin ja Trumpin tapaamisen kunniaksi on luotu myös Keep peace -drinkki, jonka takana ovat Hotelli St Georgen baarimestari Jesse Auvinen sekä markkinointipäällikkö Heta Kärki. Drinkin pohjamakuna on käytetty punaherukkaa, jonka lisäksi drinkissä on verigreippisoodaa, bourbonia ja seljankukkalikööriä.
Oman huippukokoustuotteensa markkinoille on tuonut myös Pitäjänmäellä sijaitseva Kaffekievari, jonka Trumputin-annos on herättänyt kiinnostusta myös kansainvälisissä medioissa. Annoksesta on uutisoinut muun muassa RT News -julkaisu.
