Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ei pelkkä huonekalukauppa – jenkkilehti hehkuttaa Ikean ruokia

Rukiinen näkkileipä maistuu myös Yhdysvalloissa.
Rukiinen näkkileipä maistuu myös Yhdysvalloissa.Shutterstock
Julkaistu 30.08.2016 15:03

MTV LIFESTYLE

Ikea on tunnettu edullisista kalusteistaan, mutta myös skandinaavisista ruoistaan, jotka ovat tulleet tunnetuksi ympäri maailmaa.

Ikea-sisustustavaratalon kiertäminen kokonaan vie usein paljon aikaa ja nälkä pääsee helposti yllättämään. Tavaratalon yhteydessä oleva ravintola onkin usein tupaten täynnä asiakkaita. Paikan päällä kaikkea ruokaa ei kuitenkaan tarvitse syödä, vaan ruokia voi ostaa myös kotiin.

Skandinaavinen ruoka maittaa myös Amerikassa. Yhdysvaltalaisen The Huffington Post -lehden toimittaja Christine Muhlke ostaa Ikeasta ruokaa perheelleen. Tässä muutamia Muhlken pojan suosikkeja:

Rösti

Suomalaisillekin tuttu röstiperuna maistuu myös amerikkalaisille. Röstiperunoista saa helposti aikaan nopean aterian.

Bröd Tunnbröd -rieskat

Muhlke kertoo valmistavansa rieskoista pieniä leipiä, jotka maistuvat myös perheen pienimmille.

Knäckebröd Dill -tillinäkkileipä

Tillillä maustettuja näkkileipiä Muhlke pakkaa poikansa mukaan päivähoitoon. Hän vertaa näkkileipää kalliisiin suolakekseihin, joita saa juustokaupasta.

Knäckebröd Råg -ruisnäkkileipä

Ruisleipää pidetään usein ainoastaan pohjoismaisena herkkuna, mutta se niittää mainetta myös maailmalla. Näkkileipä on Muhlken suosikki, jota hän ostaa sanojensa mukaan eniten.

Skorpur Kardemumma -kardemummakorput

Monille korput ovat tuttuja mummolan kahvipöydästä. Muhlke hehkuttaa korppujen mausteena olevaa kardemummaa.

Saft Lingon -puolukkamehutiiviste

Puolukkakausi on parhaillaan käynnissä, mutta jos mehua ei halua itse valmistaa, saa sitä myös Ikeasta. Tiivistettä voi laittaa myös kivennäisveteen, jolloin syntyy herkullinen ja virkistävä juoma.

Sylt Hjurtron -lakkahillo

Me suomalaiset olemme tottuneet soilla kasvavaan lakkaan, mutta monille ulkomaalaisille marja voi olla uusi tuttavuus. Muhlke mainitsee myös, että lakka esiintyy suomalaisen kahden euron kolikossa.

Lähde: Huffingtonpost

RuokakauppaRuoanlaittoMakuja

Lisää aiheesta:

Amerikkalaislehti: Karkkia kannattaisi syödä "kuten ruotsalaiset""Se on seksikäs! Se on ruotsalainen!" Tuttu herkku räjähti ilmiöksi USA:ssaSarin ja Jarmon kauppa myy Suomi-herkkuja Rivieralla – yksi yllättävä tuote saa ranskalaiset hullaantumaanMuistatko tämän jäätelön? Teki paluun pakastealtaisiinSyötkö näitä? Ammattilaiset listaavat parhaimmat ja pahimmat säilykkeet: "Pysyttele erossa..."Jenkkimedia hehkuttaa pohjoismaista ruokaa maailman parhaaksi: Ylistystä voileipäkakuille ja karkkipäivälle