Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Bruce Oreck ylistää suomalaisia korvapuusteja – järjesti erikoisen tempauksen Meksikossa

Bruce Oreck on suuri korvapuustien ystävä.
Bruce Oreck on suuri korvapuustien ystävä.Lehtikuva
Julkaistu 21.01.2016 09:17(Päivitetty 21.01.2016 09:44)

MTV LIFESTYLE

Yhdysvaltain entinen Suomen suurlähettiläs on viimeisimmän tempauksensa perusteella valmis näkemään paljon vaivaa Suomen brändäyksen eteen.

Yhdysvaltain entinen Suomen suurlähettiläs Bruce J. Oreck järjesti Meksikossa tempauksen puhuakseen suomalaisten korvapuustien puolesta toisella puolella maailmaa. Korvapuusteja rakastava Oreck päätti esitellä korvapuustit myös meksikolaisille ystäviensä avustuksella.

– Brändäys – mikään ei ole tärkeämpää tai relevantimpaa bisnesmaailmassa kuin brändäys. Brändäys ei tarkota sitä, mitä sanot, vaan sitä, kuka olet ja mitä teet. Kaikki suomalaiset, jotka tuntevat minut, ovat tietoisia siitä, että suhtaudun intohimoisesti korvapuusteihin. Mikä olisikaan parempi mahdollisuus brändätä Suomea kuin myydä korvapuusteja paikallisessa luomuruokakaupassa täällä Meksikossa, Oreck kirjoittaa Facebookissa.

Oreckin keittiö muuttui korvapuustitehtaaksi

Tehtyään korvapuusteja koskevan oivalluksen Oreck päätti tarttua itse tuumasta toimeen. Tempauksen lopputuloksena Meksikossa syntyi kasa itsetehtyjä korvapuusteja, jotka on tarkoitus myydä paikallisille arktisena herkkuna.

– Kutsuin muutamia suomalaisia ystäviäni visiitille, ja he toivat mukanaan korvapuustien raaka-aineet Suomesta. Eilen illalla keittiössäni oli meneillään oikea hullunmylly, kun leivoimme korvapuusteja. Nyt suuntaan kauppaan korvapuustien kanssa ottamaan selvää, kuinka nämä "arktiset maut" käyvät kaupaksi, Oreck kertoo.

Katso Oreckin postaus ja suomalaisuutta ylistävä kuva Facebookista täältä.

Bruce Oreck KorvapuustiKuvakaappaus Oreckin Facebook-päivityksestä.Kuvakaappaus: Facebook

Lähde: Facebook

Lisää aiheesta:

Suomalaisravintolaa ylistettiin suositussa amerikkalaisohjelmassa: "Todella hyvää, herranjestas!" Kun kaikki meni koronan takia mönkään, ravintoloitsijat Marjaana ja Katariina kehittivät potentiaalisen menestysruoan: "Luulen, että herkistyn kaupan hyllyllä"Rönttösrouva myy nyt 49 euron "vessapaperirullia" – hamstraajat ovat jo käyneet: "Loistava ja maukas kevennys ankeaan aikaan"Curly Girl -metodi räjäytti Ilpon, 56, yrityksen liikevaihdon: ”Yhtäkkiä kaupat alkoivat huutaa, että valmistakaa tätä lisää"Suomalaisyritys lupasi ilmaiset ginit loppuelämäksi kaikille, jotka saapuvat heidän uuteen baariinsa – näin siinä sitten lopulta kävi Kirjailija julkaisi hämmentävän faktan jalapenosta – somekäyttäjät hämillään: ”Noloa myöntää, mutta opin tämän vasta tänään"
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • Eilen17:13
    Ruoka

    Ruotsalaiskokin ykköskikka paistettuihin perunoihin: "Onnistuu joka kerta!"

  • Eilen10:29
    Ruoka

    Lyömätön terveyspommi, jota kannattaa nyt syödä: "Muutama päivässä riittää"

  • Eilen07:46
    Ruoka

    Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!

  • ke17:11
    Ravintolat

    Legendaarinen texmex-ravintola yrityssaneeraukseen

  • ke13:35
    Ruoka

    Suomen paras makkara on valittu – oletko maistanut?