Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Zlatan Ibrahimovicilta kovaa puhetta NHL-vierailun yhteydessä: "Olisin ollut maailman paras jääkiekossa"

0:43Mikko Rantanen ilmiliekeissä – tehoili 1+3
Julkaistu 19.10.2018 14:01
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Yhdysvaltojen MLS:n Los Angeles Galaxyn paidassa palloileva ruotsalaistähti Zlatan Ibrahimovic vieraili Los Angeles Kingsin ja New York Islandersin välisessä NHL-ottelussa. Mies sai kunnian pudottaa ottelun avauskiekon.

Ibrahimovicilta kyseltiin kiekon pudottamisen jälkeen Galaxyn kahdesta viimeisestä ratkaisevasta ottelusta. Seura tarvitsee molemmista otteluistaan voitot ja se tarvitsee apua myös muilta joukkueilta.

– Uskon, että selviämme siitä. Tarvitsemme kaksi voittoa ja toivon mukaan edellä olevat joukkueet menettävät pisteitä. Jos pääsemme pudotuspeleihin, niin silloin kukaan ei halua meitä vastaamme, sillä pystymme ja tulemme voittamaan kaikki siellä, Ibrahimovic latasi.

Ruotsalaiselta kuulosteltiin sitä, miten hän on viihtynyt uudessa kotikaupungissaan Los Angelesissa.

– Asukkaat täällä ovat sanoneet, että olen parasta, mitä kaupungille on tapahtunut Kobe Bryantin lopettamisen jälkeen. Viihdyn erittäin hyvin, olen iloinen ja yritän antaa mahdollisimman paljon takaisin erinomaisilla esityksillä viheriöllä, Ibrahimovic kertoi.

Ja kun kyseessä oli vierailu jääkiekko-otteluun, kysyttiin totta kai tähdeltä myös jääkiekosta. Ibrahimovicilta kysyttiin, olisiko hän ollut maailman paras jääkiekossa, jos olisi valinnut lajin jalkapallon sijaan.

– Aivan varmasti. Sillä itseluottamuksella, joka minulla on, yhdistettynä kovaan työmoraalini ja itseni uskomiseen. Mitä tahansa olisin päättänyt tehdä, olisin tullut siinä parhaaksi. Filosofiani on, "miksi olla hyvä, kun voit olla paras", Zlatan totesi.

LA Galaxy pelaa seuraavan ottelunsa vieraskentällä 22. lokakuuta Minnesotaa vastaan.

Lisää aiheesta:

Patrik Laine koki yllätyksen Montrealissa – "Erilaisia, mihin olen tottunut"”Mitä sinä oikein tarkoitat?” – Patrik Laineen salamannopea kuitti sai NHL-toimittajan repeämäänZlatan Ibrahimovicin LA Galaxy ulos pudotuspeleistä karmaisevalla tavalla – tähti ei suostunut puhumaan toimittajille ottelun jälkeenZlatan Ibrahimovic valmistautuu MLS:n runkosarjan ratkaisuotteluihin – paljasti mielenkiintoisen faktan omasta urastaan Zlatan Ibrahimovic avautui ajastaan uran jälkeen: "Silloin tulen katoamaan" Zlatan Ibrahimovic ajastaan Yhdysvalloissa: "Jos olisin tullut 10 vuotta sitten, olisin nyt presidentti"
Zlatan IbrahimovićNHLJalkapalloJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Zlatan Ibrahimović
  • 19.10.20:02
    Jalkapallo

    Zlatanin saunavideo hämmästyttää – asiantuntijalta hurja arvio

  • 11.10.10:24
    Jalkapallo

    Zlatan Ibrahimovicin lapset vaihtoivat nimeään

  • 18.8.17:15
    UFC

    Puolialaston Zlatan Ibrahimovic soitti aamuyöllä videopuhelun UFC-kohuottelijalle – läheinen "Putinin verikoiran" kanssa

  • 21.7.12:31
    Jalkapallo

    Zlatan Ibrahimovic erittäin tuskaisena videolla

  • 18.7.18:06
    EM-jalkapallo

    EM-epäonnistuminen musersi 18-vuotiaan huippulahjakkuuden – Zlatan Ibrahimovic riensi upeasti hätiin