Zelenskyi syyttää Venäjää likaisen pelin pelaamisesta vankienvaihdossa

LK Vladimir Zelenskyi toukokuu 2025
Zelenskyin mukaan Ukraina ei ole vielä saanut täydellistä luetteloa vapautettavistta vangeista.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 08.06.2025 22:07

MTV UUTISET – STT – Reuters

Venäjä ja Ukraina ovat syyttäneet toisiaan Istanbulissa sovitun vankienvaihdon viivyttämisestä.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi syyttää Venäjää siitä, että se pelaa likaista poliittista peliä vankienvaihdon ympärillä.

Osapuolet ovat syyttäneet toisiaan Turkin Istanbulissa sovitun vankienvaihdon viivyttämisestä.

Zelenskyi sanoi sunnuntaina iltaviestissään, että jos Venäjä ei vapauta sovitusti yli tuhatta vangiksi otettua, heittää se samalla epäilyksen varjon diplomaattisten yritysten ylle.

Zelenskyin mukaan Ukraina ei ole vielä saanut täydellistä luetteloa vangeista, jotka vapautetaan Turkissa käydyissä neuvotteluissa tehtyjen sopimusten mukaisesti.

– Venäläinen osapuoli yrittää siis – tapansa mukaan –  pelata jonkinlaista likaista poliittista peliä ja informaatiopeliä, Zelenskiy sanoi.

Ukrainan sotilastiedustelun johtaja Kyrylo Budanov kertoi aiemmin, että Venäjä ja Ukraina vaihtavat kaatuneiden sotilaiden ruumiita alkavalla viikolla. Asiasta kertoi ukrainalaissivusto Kyiv Independent.

Lue myös: Venäjä syyttää Ukrainaa suuren vankienvaihdon lykkäämisestä – Ukraina: Venäjä manipuloi

Ukraina ja Venäjä sopivat uudesta vankienvaihdosta – tarkoitus keskittyä nuoriin vankeihin

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota