Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ystävänsä ja sivullisia pakkolaskussa pelastanut lentäjä murtui IL:n haastattelussa kyyneliin: "Siinä se on peli pelattu"

Ilmailuharrastaja Petri Kauppi ja kuva onnettomuuspaikalta Helsingin Laajasalosta.
Ilmailuharrastaja Petri Kauppi ja kuva onnettomuuspaikalta Helsingin Laajasalosta.Lehtikuva
Julkaistu 22.06.2017 17:16

MTV UUTISET

Ilmailuharrastaja Petri Kauppi pelasti ystävänsä hengen tekemällä hallitun pakkolaskun pienkoneellaan, kun koneen moottori sammui yllättäen Helsingin Laajasalon yllä 30. toukokuuta. Iltalehden ILTV:n Sensuroimaton Päivärinta -ohjelmassa vieraillut Kauppi murtui kyyneliin toimittajan kysyttyä, mitä miehen päässä liikkui hetkiä ennen onnettomuutta.

Kauppi ohjasti onnettomuushetkellä pienkonetta, jonka kyydissä istui hänen ystävänsä. Kun koneen moottori sammui, kaksikko tähysti sopivaksi laskeutumispaikaksi Helsingin Laajasalossa sijaitsevan puiston.

Kauppi ei pystynyt Iltalehden haastattelussa vastaamaan kysymykseen siitä, millaisia ajatuksia hänen päässään pyöri, kun hän koneen korkeutta tiputtaessaan huomasi, että puistossa on ihmisiä.

Mies tähtäsi koneen lopulta kahden puun väliin. Laskeutumispaikka oli ahdas, ja koneen toinen siipi rikkoutui. Kauppi loukkaantui tilanteessa, mutta sekä hän että ystävä selvisivät hengenvaarallisesta pakkolaskusta.

– Niitä ihmisiä oli pakko väistää. Siinä se on peli pelattu, kyyneliin murtunut Kauppi kommentoi tilannetta Iltalehdelle.

Lisää aiheesta:

Otkes ei aloita varsinaista tutkintaa Imatran lentoturmasta – onnettomuuden syynä ilmeisimmin moottorivikaPienlentokoneen moottori sammui kesken lennon – teki pakkolaskun pellolle JalasjärvelläEspoon turmakonetta lentänyt Sami kertoo kauhun hetkistä MTV Uutisille: "Kävi mielessä, että tästä tulee vähän pidempi uimareissu"Pienkoneen moottori sammui 300 metrin korkeudessa – lentäjä teki pakkolaskun pellolle, jonka jälkeen kone kiepsahti ympäriVideo: Kylmähermoinen nuori lentäjä ohjasi koneensa keskelle moottoritietä – "Kutsuisin sitä ehdottomasti ihmeeksi"Pilotti kertoo kauhun sekunneista Laajasalon pienkoneturmassa: asetti itsensä hengenvaaraan matkustajan pelastamiseksi
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"