Slushissa on kahden päivän aikana luvassa tuhansia startup-yrittäjien ja sijoittajien välisiä kohtaamisia, joiden määrä on tuplaantunut vuosittain.
Vuodesta 2008 järjestettyyn teknologia- ja kasvuyritystapahtumaan Slushiin osallistuu yli 22 000 kävijää, yli 3 000 startup-yritystä ja 1 800 sijoittajaa. Ympäristöalan startupit ovat tänä vuonna voimakkaasti esillä.
Tämän viikon puhutuimpia ympäristöystävällisiä startup-yrityksiä on Jenni Haukion linnanjuhlapuvun kankaan yhdeksässä vuodessa kehittänyt Ioncell, joka etsii rahoittajia ja teknologiakumppaneita Slushista tuotannon kaupallistamiseen. Kangas on tehty puukuidusta.
– Tekstiilit on ympäristöhaasteista yksi suurimmista maailmassa. Tekstiilien hävitysprosessi on kaatopaikka ja polttaminen. Todella vähän kierrätetään ja siitä me lähdettiin liikkeelle, että meillä on metsää ja meillä on kierrätysosaamista, sanoo Jari Laine, liiketoiminnan käynnistäjä Aalto-yliopiston Ioncellistä.



