Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllättikö uuden television huono kuva? Tästä se johtuu

Julkaistu 10.12.2012 09:31

Tällä hetkellä televisiomarkkinoilla suuri on kaunista. Nykyihmisille 32 tuumakoon televisio tuntuu pieneltä, ja yhä useampi valitseekin jopa 50-tuumaisen led-television tai jopa sitä isomman. Ikävä yllätys kuitenkin saattaa odottaa kotona, sillä television kuvanlaatu on huono, pikselimäinen ja epätarkka.

Elektroniikkamyyjät kuulevat toisinaan pettyneiden asiakkaiden hämmästelyjä siitä, kun upouuden television kuvanlaatu onkin vanhaa televisiota surkeampi. Näin on, jos aikoo katsella teräväpiirtotelevisiolla tavallisia kanavia. Nykypäivän isot, smart-tv-ominaisuuksilla varustetut HD-televisiot on suunniteltu täydelle teräväpiirtotarkkuudelle, ja huono kuvanlaatu korostuu suuremmassa televisiossa.

– Suomessa on toistaiseksi melko vähän automaattisesti näkyviä HD-kanavia. Eli saadakseen hyödynnettyä ison ja hyvän television huippuominaisuudet, tarvitaan myös HD-laatuisia televisio-ohjelmia. Suosittelenkin uutta televisiota hankkiessaan aina pohtimaan myös erikseen ostettavaa kanavapakettia, jolla saisi televisioonsa HD-kanavia, Gigantin viihde-elektroniikkamyyjä Elina Sassi sanoo.

Millaisia ominaisuuksia televisioon tarvitaan?

Suomessa suurin osa myytävistä televisioista on varustettu sisäänrakennetuilla antenni- ja kaapeliverkkovirittimillä, ja joistakin malleista löytyy myös satelliittiviritin. Myös liitäntöjen määrä on tärkeä tekijä uutta televisiota hankkiessaan, jotta televisioon saa kytkettyä esimerkiksi kotiteatterin ja muita oheislaitteita. Lisäkanavia puolestaan voi ostaa eri operaattoreilta.

– Meillä on paikkakuntakohtaisia eroja siinä, mikä operaattori toimii milläkin alueella. Käytännössä teräväpiirto-ohjelmaa on mahdollista saada kaikkiin antenni-, kaapeli- tai satelliittivastaanottimiin. Eroina niissä on kuvan reitti eli antenni tulee ilmateitse ja kaapeli maata pitkin. Satelliitti vaatii lautasantennin, Sassi kertoo.

Ohjelma-tarjonta on hyvä kaikissa vastaanottotavoissa ja lisääntyy koko ajan. Kuvanlaadussa on kuitenkin suurimmat erot. Esimerkiksi antenni on herkkä kaikille myrskyille ja lumisateille.

– Satelliitti on kuvanlaadultaan paras. Sen teräväpiirtotarkkuus on antenniin verrattuna noin viisinkertainen, Sassi kertoo.

Lautasantennit yleistyvät myös Suomessa

Talon katolla oleva lautasantenni on muualla Euroopassa Suomea tutumpi näky, ja satelliittivastaanotto lisääntyy jatkuvasti muun muassa Saksassa ja Englannissa. Suomessa antenniverkko on aina ollut hyvä ja kattava, mikä osaltaan voi olla syynä antennin vankkaan suosioon. Nyt tilanne on kuitenkin muuttunut, koska kuluttajat ostavat isompia televisioita ja haluavat niihin myös laadukasta kuvaa.

– Satelliitti lisää suosiotaan koko ajan myös Suomessa. Tavallisen tarkkuuden kanavat lopetetaan vähitellen, ja tulevaisuudessa kaikki lähetykset siirtyvät teräväpiirtotarkkuuteen, kertoo tekninen johtaja Teemu Miettinen Canal Digitalista.

Deski/ MTV3

Lisää aiheesta:

Nyt iski fetakriisiTyöttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiinejaTätä hedelmää Hanna Partanen suosittelee välipalaksi: "Tosi kuitupitoinen"ViikkohoroskooppiKiinnitä huomiota yhteen oleelliseen seikkaan ostaessasi vitamiinivalmistettaEi ole lahjomista: Kokenut koiratutkija korjaa harhaluulon koirien kouluttamisesta
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:14
    Ruoka

    Nyt iski fetakriisi

  • 08:15
    Asian ytimessä.doc

    Työttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiineja

  • 06:51
    Hedelmät

    Tätä hedelmää Hanna Partanen suosittelee välipalaksi: "Tosi kuitupitoinen"

  • 00:00
    Horoskooppi

    Viikkohoroskooppi

  • Eilen19:01
    Vitamiinit

    Kiinnitä huomiota yhteen oleelliseen seikkaan ostaessasi vitamiinivalmistetta