Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllättävä kommentti Greta Thunbergin isältä: En tue koululakkoa, vaikka Greta onkin nyt onnellisempi

2:17Greta Thunbergin tuima katse kohti Trumpia kertoi enemmän kuin tuhat sanaa – Trump ilkkui nuoren ilmastoaktivistin puhetta
Julkaistu 30.12.2019 12:39
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

Nuoren ruotsalaisen ilmastoaktivistin Greta Thunbergin isä Svante Thunberg on puhunut BBC:n haastattelussa muun muassa tyttärensä yli vuoden jatkuneesta koululakosta. Isän mukaan Greta pystyy tekemään suuresta julkisuudesta huolimatta ihan tavallisia asioita.

16-vuotias Thunberg aloitti lakkoilunsa yli vuosi sitten protestoidakseen poliitikkojen saamattomuutta ilmastonmuutoksen torjunnassa. Hän arvosteli myös vanhempiaan tekopyhyydestä ilmastoasioissa.

Svante Thunberg sanoo, että hän ei tue koululakkoilua, vaikka myöntääkin Gretan olevan nyt onnellisempi kuin ennen. Hän kertoo kuitenkin olevansa huolissaan kaikesta Gretan kohtaamasta vihasta. Nuoren ilmastoaktivistin on ottanut hampaisiinsa jopa Yhdysvaltain presidentti Donald Trump.

– Varmaan ajattelette, että hän ei ole tavallinen koska hän on erityinen ja hyvin kuuluista. Mutta minulle hän on tavallinen lapsi, joka voi tehdä samoja asioita kuin muutkin ihmiset, Svante Thunberg sanoo.

Greta Thunberg on kieltäytynyt lentomatkustamisesta sen ilmastovaikutusten vuoksi. Isä-Thunberg olikin tyttärensä mukana, kun tämä purjehti alkusyksystä Atlantin yli New Yorkiin puhumaan YK-kokoukseen.

– Tein niin, koska se oli oikein. Mutta en tehnyt sitä pelastaakseni ilmaston, vaan pelastaakseni lapseni. Minulla on kaksi tytärtä ja vain heillä on merkitystä minulle. Haluan vain heidän olevan onnellisia.

Lisää aiheesta:

Koululakkoilija, Vuoden henkilö, suorasuu – kuka on ilmastoliikkeen supertähti Greta Thunberg?Nuori tyttö vaati maailman johtajilta toimia ympäristön pelastamiseksi jo 30 vuotta ennen Greta Thunbergia – "Olen täällä puhuakseni kaikkien tulevien sukupolvien puolesta"Mistä kaikki sai alkunsa? Näin Greta Thunbergin perhe kertoo nuoren ilmastoaktivistin rankasta lapsuudesta: "Hän tuntui katoavan pimeyteen ja ikään kuin lakkasi toimimasta"Greta Thunberg mukana ilmastomielenosoituksessa Valkoisen talon edessä: "Älkää koskaan antako periksi"Ilmastoaktivisti Greta Thunberg: Trumpin on kuunneltava tiedettäIlmastotaistelun symboliksi noussut Greta Thunberg, 15, läksytti päättäjiä ilmastokokouksessa: "Tulevaisuudessa joko nauramme heille tai vihaamme heitä"
Greta ThunbergIlmastonmuutosDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Greta Thunberg
  • ti16:12
    Gaza

    Gazaan pyrkivän avustuslaivueen alukseen iskettu lennokilla – BBC vahvistaa videoiden aitouden

  • 2.9.20:37
    Israelin ja Hamasin sota

    Greta Thunbergin kanssa Gazaan pyrkii 10 suomalaista – nimilista julki

  • 1.9.15:42
    Gaza

    Suomalaisia seilaa Greta Thunbergin kanssa Gazaan – "Täytyy varautua kaikkiin mahdollisiin tilanteisiin"

  • 1.9.15:12
    Gaza

    Gazaa kohti lähtenyt avustuslaivue joutui palaamaan Barcelonaan

  • 31.8.18:33
    Gaza

    Pikkutyttö suunnitteli omia hautajaisiaan – katso Gazaan pyrkivän Game of Thrones -tähden riipaiseva kertomus