Erityisesti nuoret ovat tänä vuonna tinkineet ruoka- ja päivittäisostoksista, selviää kyselytutkimuksesta.
Suomalaisista yli puolet kertoo hintojen nousun eli inflaation vaikuttaneen omaan kuluttamiseensa tänä vuonna, selviää finanssiryhmä OP:n teettämästä kyselytutkimuksesta.
Kyselyn mukaan suomalaiset ovat tänä vuonna eniten tinkineet ruoka- ja päivittäisostoksista, polttoaineesta, matkustamisesta sekä ravintoloissa ja kahviloissa käymisestä.
Lue myös: Kysely: Näin kansalaiset tasapainottaisivat taloutta – eläkkeisiin ei saa koskea
Kyselyssä lähes joka neljäs vastaajista sanoo, että heidän rahansa eivät riitä hintojen nousun vuoksi elämiseen. Lisäksi lähes puolet uskoo oman taloustilanteensa huonontuvan tänä vuonna.
– Kyselyn mukaan erityisesti työssäkäyvät 35–49-vuotiaat uskovat taloustilanteensa huononevan tänä vuonna. Tätä selittää osaltaan se, että palkkojen nousu on tänä vuonna ollut maltillista. Kannustankin jokaista seuraamaan omaa arjen rahankäyttöään esimerkiksi mobiilipankista ja listaamaan, mihin rahaa menee eniten. Listalla voi olla yllättäviäkin asioita, vinkkaa tiedotteessa OP:n arjen ja talouden palveluista vastaava johtaja Masa Peura.
Polttoaineen hinnan nousun vuoksi yli puolet kyselyyn vastanneista autoilijoista kertoo vähentäneensä tarpeetonta ajelua, ja lähes joka viides kertoo lisänneensä pyöräilyä ja kävelyä.