Yleisurheilun MM 2019 – tässä kisojen ohjelma, aikataulut ja suomalaiset

11:36
Pika-aitojen Suomen ennätyksen rikkonut Annimari Korte MTV Urheilun haastattelussa heinäkuussa.

Yleisurheilun MM-kisat 2019 käydään Qatarin Dohassa 27. syyskuuta–6. lokakuuta. 

MM-mitaleja jaetaan yhteensä 25 lajissa sekä naisten että miesten puolella. 

Suomelta lähtee kisoihin 21 urheilijan kokoinen joukkue

Suomen joukkue MM-kisoissa:

Naiset:

Maraton: Alisa Vainio ja Anne-Mari Hyryläinen
Korkeushyppy: Ella Junnila
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä
50 km kävely: Tiia Kuikka
3 000 m estejuoksu: Camilla Richardsson
100 m aitajuoksu: Nooralotta Neziri, Annimari Korte, Reetta Hurske
7-ottelu: Maria Huntington
Moukarinheitto: Krista Tervo
1500 metrin juoksu: Sara Kuivisto
Pituushyppy: Taika Koilahti
Seiväshyppy: Wilma Murto


Miehet:

3000 m estejuoksu: Topi Raitanen
Kolmiloikka: Simo Lipsanen
Keihäänheitto: Oliver Helander, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo, Toni Kuusela (kotiinjäävä varamies)
50 km kävely: Veli-Matti Partanen, Jarkko Kinnunen

MM-kisojen päiväkohtainen ohjelma

1. kisapäivä: 27. syyskuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
16:30MPituus, karsinta
16:35N100 metriä, karsinta
16:40NMoukari, karsintaryhmä ATervo
17:10N800 metriä, alkuerät
17:30NSeiväshyppy, karsintaMurto
18:05M100 metriä, alkuerät
18:10NMoukari, karsintaryhmä BTervo
18:40NKorkeushyppy, karsintaJunnila
19:00N3000 metrin esteet, alkuerätRichardsson
19:25MKolmiloikka, karsintaLipsanen
19:55M5000 metriä, alkuerät
20:30M400 metriä aidat, alkuerät
23:59NMaraton, finaaliVainio, Hyryläinen

2. kisapäivä: 28. syyskuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
16:15MKiekko, karsintaryhmä A
16:30N100 metriä, alkuerät
17:05M800 metriä, alkuerät
17:30MSeiväs, karsinta
17:45MKiekko, karsintaryhmä B
18:05M400 metriä aidat, semifinaali
18:45M100 metriä, semifinaali
19:15N800 metriä, semifinaali
19:25NMoukari, finaaliTervo?
20:00M/N4x400 metriä, alkuerät
20:40MPituushyppy, finaali
21:10N10 000 metriä, finaali
22:15M100 metriä, finaali
23:30M50 km kävely, finaaliPartanen, Kinnunen
23:30N50 km kävely, finaaliKuikka

3. kisapäivä: 29. syyskuuta

Aika SukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
20:05M200 metriä, alkuerät
20:40NSeiväshyppy, finaaliMurto?
21:20N100 metriä, semifinaali
21:45MKolmiloikka, finaaliLipsanen?
21:55M800 metriä, semifinaali
22:35M/N4x400 metriä, finaali
23:20N100 metriä, finaali
23:30N20 km kävely, finaali

4. kisapäivä: 30. syyskuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
16:30NKeihäänheitto, karsintaryhmä A
17:05N200 metriä, alkuerät
18:00NKeihäänheitto, karsintaryhmä B
18:20N400 metriä, alkuerät
20:05M110 metriä aidat, alkuerät
20:30NKorkeushyppy, finaaliJunnila?
20:50M200 metriä, semifinaali
21:20M5000 metriä, finaali
21:25MKiekonheitto, finaali
21:50N3000 metriä esteet, finaaliRichardsson?
22:10N800 metriä, finaali
22:40M400 metriä aidat, finaali

5. kisapäivä: 1. lokakuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
16:30MMoukari, karsintaryhmä A
16:35M400 metriä, alkuerät
16:50MKorkeushyppy, karsinta
17:30N400 metriä aidat, alkuerät
18:00MMoukari, karsintaryhmä B
18:15M3000 metriä esteet, alkuerätRaitanen
20:05MSeiväshyppy, finaali
20:50N400 metriä, semifinaali
21:20NKeihäänheitto, finaali
21:35N200 metriä, semifinaali
22:10M800 metriä, finaali
22:40M200 metriä, finaali

6. kisapäivä: 2. lokakuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
16:35M100 metriä, kymmenottelu
16:45NKuula, karsinta
17:05N100 metriä aidat, seitsenotteluHuntington
17:30MPituushyppy, 10-ottelu
17:35N1500 metriä, alkuerätKuivisto
18:00NKiekonheitto, karsintaryhmä A
18:15NKorkeushyppy, seitsenotteluHuntington
18:25N5000 metriä, alkuerät
18:50MKuulantyöntö, 10-ottelu
19:25NKiekonheitto, karsintaryhmä B
20:05M110 metriä aidat, semifinaali
20:30NKuulantyöntö, seitsenotteluHuntington
20:35M400 metriä, semifinaali
20:40MKorkeushyppy, 10-ottelu
21:05N400 metriä aidat, semifinaali
21:40MMoukarinheitto, finaali
21:50N200 metriä, seitsenotteluHuntington
22:35N200 metriä, finaali
22:55M110 metriä aidat, finaali
23:15M400 metriä, 10-ottelu

7. kisapäivä: 3. lokakuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
16:35M110 metriä aidat, kymmenottelu
16:40NKolmiloikka, karsintaMäkelä
17:30MKiekonheitto, 10-ottelu ryhmä A
18:15NPituus, seitsenotteluHuntington
18:35MKiekonheitto, 10-ottelu ryhmä B
19:05MSeiväshyppy, 10-ottelu ryhmä A
19:20MKuulantyöntö, karsinta
20:05MSeiväshyppy, 10-ottelu, ryhmä B
20:10NKeihäänheitto, seitsenotteluHuntington
22:00M1500 metriä, alkuerät
22:05MKeihäänheitto, 10-ottelu ryhmä A
22:35NKuulantyöntö, finaali
23:00N1500 metriä, semifinaaliKuivisto
23:10MKeihäänheitto, 10-ottelu ryhmä B
23:50N400 metriä, finaali
00:05N800 metriä, seitsenotteluHuntington
00:15M1500 metriä, 10-ottelu

8. kisapäivä: 4. lokakuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
20:10M1500 metriä, semifinaali
20:15MKorkeushyppy, finaali
20:40N4x100 metriä, alkuerät
21:00NKiekonheitto, finaali
21:05M4x100 metriä, alkuerät
21:30N400 metriä aidat, finaali
21:45M3000 metriä esteet, finaaliRaitanen?
22:20M400 metriä, finaali
23:30M20 km kävely, finaali

9. kisapäivä: 5. lokakuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
16:30MKeihäänheitto, karsintaryhmä ARuuskanen, Helander, Etelätalo
17:15N100 metriä aidat, alkuerätNeziri, Korte, Hurske
17:50NPituushyppy, karsintaKoilahti
18:00MKeihäänheitto, karsintaryhmä BRuuskanen, Helander, Etelätalo
19:55N4x400 metriä, alkuerät
20:05MKuulantyöntö, finaali
20:25M4x400 metriä, alkuerät
20:35NKolmiloikka, finaaliMäkelä?
20:55N1500 metriä, finaaliKuivisto?
21:25N5000 metriä, finaali
22:05N4x100 metriä, finaali
22:15M4x100 metriä, finaali
23:59MMaraton, finaali

10. kisapäivä: 6. lokakuuta

AikaSukupuoliLaji ja kilpailuSuomalaiset
19:05N100 metriä aidat, semifinaaliNeziri, Korte, Hurske?
19:15NPituushyppy, finaaliKoilahti?
19:40M1500 metriä, finaali
19:55MKeihäänheitto, finaaliRuuskanen, Helander, Etelätalo?
20:00M10 000 metriä, finaali
20:50N100 metriä aidat, finaaliNeziri, Korte, Hurske?
21:15N4x400 metriä, finaali
21:30M4x400 metriä, finaali


Lisää aiheesta

    Suosituimmat videot

    Uusimmat

    Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemusta. Jatkamalla hyväksyt niiden käytön. Tutustu tietosuojakäytäntöömme.

    Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja