Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Useiden kotisynnyttäjien vauvoja kuollut Uudellamaalla reilun vuoden aikana

Yle uutisoi useiden kotisynnyttäjien vauvojen kuolemista Uudellamaalla
Yle uutisoi useiden kotisynnyttäjien vauvojen kuolemista UudellamaallaAll Over Press
Julkaistu 06.02.2025 09:09
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Kotisynnytykset herättävät huolta terveydenhuollon ammattilaisissa.

Yle uutisoi, että Uudellamaalla on kuollut reilun vuoden aikana useita vastasyntyneitä, jotka on synnytetty suunnitellusti kotona.

Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valvira vahvistaa Ylelle, että virastolla on ollut selvityksessä useampia kuolemiin liittyviä tapauksia ja osaa tapauksista selvitetään edelleen.

Valvira ei kerro tarkemmin millä alueilla tai kuinka paljon kuolemia on tapahtunut.

Valviran johtava asiantuntija Leena Kinnunen sanoo, että kuolemantapauksista ja muista potilasturvallisuutta vaarantaneista kotisynnytystilanteista on tehty Valviralle ilmoituksia useammalta taholta.

Hänen mukaansa ilmoituksia on tullut muun muassa sairaaloilta, jonne äiti ja lapsi, tai molemmat on siirretty hoitoon kotisynnytyksen jälkeen. Myös yksityishenkilöt ja poliisi ovat olleet yhteydessä ongelmatilanteisiin liittyen.

0:33Yle: Kotisynnyttäjien vauvoja kuollut UudellamaallaVideolta on katsottavissa uutinen tiivistettynä.

Valvira pitää tapauksia vakavina ja huolestuttavina

Suunniteltujen kotisynnytysten määrät ovat kasvussa. Suomessa saa halutessaan synnyttää kotona ja päättää itse ketä synnytyksessä on läsnä.

Terveyden ja hyvinvoinninlaitoksen tilastojen mukaan suunniteltuja kotisynnytyksiä oli vuonna 2020 yhteensä 74, kun vuonna 2023 niitä oli jo 147.

Kinnunen ei kerro tarkemmin moneenko kätilöön toimet ovat kohdistuneet.

Ylen haastatteli HUSin vastasyntyneiden teho-osaston ylilääkäri Samuli Rautavaa, joka totesi yleisellä tasolla, että HUSissa on hoidettu suunnitellusti kotona synnytettyjä vauvoja, jotka ovat tarvinneet akuutisti lääketieteellistä apua. 

Hänen mukaansa kyse voi olla esimerkiksi synnytyksen aikana tulleesta hapenpuutteesta, joka olisi voinut olla mahdollista estää hätäkeisarinleikkauksella.

Lue myös: Kotisynnytykset ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti – Tutkimusprofessori: kysyntä ja tarjonta kohtaavat

Tällä hetkellä kotisynnytykset kätilöiden kanssa eivät ole Suomessa osa julkista terveydenhoitoa.

Julkinen puoli ei niitä suosittele eikä niitä myöskään maksa. Viiden jälkeen -ohjelman syksyllä haastatteleman tutkimusprofessori Mika Gisslerin mukaan synnyttäjä joutuu maksamaan kotisynnytyksestä yleensä noin 3 000–4 000 euroa, ja hinta onkin hänen mukaansa suurin este kotisynnytysten lisääntymiselle.

Lue myös: Siljan poika on yhdeksäs lapsi, joka syntyi keskellä vantaalaista omakotialuetta – kiistellyn kotisynnytyksen mahdollistava yrittäjä: "Miksei synnytyskin voi olla elämys?"

Lisää aiheesta:

Suomessa synnytyssairaaloita on enää puolet entisestä – nyt osastot ruuhkautuuKotisynnyttäjät järkyttyivät vauvakuolemista: "Ajatukset ovat perheiden kanssa"Kotisynnytykset ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti – tutkimusprofessori: Kysyntä ja tarjonta alkaneet kohdataVauvalle elinikäiset vammat hapenpuutteesta, äidille virtsajohdinvauriot – tällaisia synnytysvahinkoja sairaaloissa sattuu SuomessaSynnytysvahinkoja korvattiin viime vuonna ennätyksellisen usein – korvauksia maksettiin erityisesti alatiesynnytyksistäHelsinkiläisäiti synnyttää mieluummin Lohjalla, kätilöiltä kantelu vauvojen ja äitien vaarantumisesta – tuskainen kiire kasvaa suurissa synnytyssairaaloissa
SynnytysTerveys ja hyvinvointiYleKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Synnytys
  • 31.8.06:29
    Vanhemmuus

    "Nyt on kiire", joku huusi ja Frida, 44, kiidätettiin hätäsektioon

  • 13.8.19:31
    Turkki

    Jekaterina synnytti lentokentän vessassa ja hylkäsi vauvan pönttöön – haluaa nyt huoltajuuden takaisin

  • 13.8.09:31
    Huumeet

    HS: Peukkuäidit aiheuttaneet kaaosta Husin synnytyssaleissa

  • 10.8.07:37
    Terveydenhuolto

    Synnytykset pidentyneet Suomessa – kesto kasvanut tunneilla kahdessa vuosikymmenessä

  • 8.8.21:05
    Maria Ohisalo

    Maria Ohisalo sai lapsen