Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Sysmä työllisti samaa konsulttia 400 000 eurolla – näin kunnanjohtaja, paikallispoliitikko ja asiantuntija kommentoivat suuria summia

6:04Pienissä kunnissa valitsijayhdistyksillä on vaikutusvaltaaPienissä kunnissa valitsijayhdistyksillä on vaikutusvaltaa
Julkaistu 11.06.2021 22:34

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Ylen selvityksen mukaan pieni, alle 4000 asukkaan Sysmä ostaa runsaasti konsulttipalveluita kokoonsa nähden.

Yle pyysi nähtäväksi Sysmän kunnan konsulttipalkkiot viimeisen neljän vuoden ajalta. Dokumenteista selviää, että kunta maksoi vuosina 2017–2020 konsulteille yhteensä vajaat 2,3 miljoonaa euroa.

Eniten kunta maksoi yhdelle ja samalle konsulttiyhtiölle, Kuntavelho oy:lle.

Yhtiö laskutti Sysmän kuntaa neljän vuoden aikana yhteensä arvonlisäveroineen yli 400 000 euroa. Ylen mukaan summa on poikkeuksellinen verrattuna muihin pieniin hämäläiskuntiin.

Konsultin tehtävänä oli valmistella elinvoimahankkeita Sysmälle. Valmistelun lisäksi konsultti toimi elinkeinotyöryhmän sihteerinä, päätösten täytäntöönpanijana ja seurannasta vastaavana. Sama konsulttiyhtiö myös toteutti hankkeita itse. 

Konsulttidemokratiasta kirjoittanut akatemiatutkija Hanna Kuusela mukaan on huolestuttavaa, jos kunta ostaa palveluja jatkuvasti samalta tuottajalta.

– Näyttää kuviolta, jossa kunta on tullut riippuvaiseksi yhdestä konsultista tai toisaalta konsultti on pystynyt hyödyntämään kuntaa toistuvasti, hän kommentoi Ylelle.

Kunnanhallitusta epäilytti, kunnanjohtaja harmistui

Kunnan elinvoimatyöhön budjetoitiin rahaa ja kilpailutukset tuotiin kunnanhallitukselle hyväksyttäviksi. Kunnanhallitusta kuvio alkoi kuitenkin epäilyttämään.

 Kunnanhallituksen puheenjohtaja Juho Hopeasaaren (kesk.) mukaan tahti oli kova ja elinkeinotyöryhmään tuli hankkeita niin usein, ettei niitä ehditty edes käsitellä kunnolla.

– Projektit laitettiin nopeasti vireille ja hanketyöntekijät kilpailutettiin nopealla aikataululla. Niihin ei tullut välttämättä muilta tarjouksia kuin Kuntavelholta, Hopeasaari kertaa.

– Ehkä liian paljon käytettiin yhtä ja samaa konsulttia. Olisi pitänyt laajakatseisemmin valita konsultteja tai tehdä omana työnä.

Kunnanhallitus päätti puolittaa elinkeinotyöhön varatut rahat vuodelle 2020. Kunnanjohtaja kuitenkin harmistui tästä ja päätti lopettaa elinkeinotyöryhmän toiminnan.

– Me imuroimme merkittävästi rahaa. Tämä ehkä unohtui kuntapäättäjiltä, sanoo Sysmän kunnanjohtaja Marketta Kitkiöjoki.

Kunnanjohtaja ei näe kunnan eri osa-alueiden ulkoistuksissa ongelmaa.

– On erinomaista, että me voimme käyttää ulkopuolelta ostettuja palveluita. Yksityinen puoli toimii paljon tehokkaammin kuin julkinen sektori. Se on satavarma asia eikä siitä tarvitse edes kiistellä, sanoo Kitkiöjoki.

Lue myös: Onko oma kuntavaaliehdokas vielä hakusessa? Vaalikonkari neuvoo: Näin löydät itsellesi parhaan!

Lisää aiheesta:

Kunnanjohtajat pöyristyivät valtiovarainministeriön uutispommista – "Virka-ajan jälkeen perjantaina laitetaan tällainen"Vääristävätkö kuntayhtiöt kilpailua? "Viime kädessä kyse on verojen käytöstä"Eero Laesterän laskelmien takia kyläkouluja lakkautetaan ja kuntia pakkoliitetään – välillä yleisöltä kerätään pesäpallomailoja pois: "Draamaa alkaa tulla, kun eurot loppuvat" Nyt puhuu Kulmunia valmentanut viestintäkonsultti: "Meidän laskutusosoite on ollut ihan selkeä"Nyt testataan päättäjien osaaminen kuntansa kehittämiseksi: Jokainen Tohmajärven valtuutettu sai oman kymppitonnin käytettäväkseenKuntaliitto julkaisee syksyn aikana korruptio-oppaan kunnille – "Riski korruptiolle on siellä, missä rahaa liikkuu"
KunnatTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kunnat
  • 29.10.14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • 29.10.14:07
    Kotka

    Törkeästä rattijuopumuksesta epäilty Kotkan kaupunginjohtaja jatkaa tehtävässään

  • 28.10.15:43
    SDP

    SDP:n helsinkiläisvaltuutettu on liioitellut koulutustaan – ”En sano, että minulla on joku roskistutkinto”

  • 21.10.06:52
    Sosiaalipalvelut

    Hyvinvointialueiden talous tasapainottumassa, mutta usealla vain nipin napin

  • 29.9.06:20
    Ympäristö

    USU: Jätehuolto jää pois hankintalaista