Yalen yliopiston historian professori Timothy Snyder arvioi Venäjän tilannetta pitkässä Twitter-ketjussaan.
Putinin valta heikkenee, hän arvioi.
Snyderin mukaan se, että muut henkilöt kuin Venäjän presidentti Vladimir Putin kertovat julkisuuteen sodan merkityksestä on ”merkki siitä, että Putin on menettämässä hallinnan”.
Esimerkiksi entinen pääministeri ja presidentti Dmitri Medvedev on viime aikoina viljellyt tuomiopäivän propagandaa.
Nykyinen turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja Medvedev julkaisi hiljattain Telegram-kanavallaan karttakuvan, jossa Ukrainasta on jäljellä vain Kiovaa ympäröivä alue.
Sotatutkimuksen emeritusprofessori Lawrence Freedman kirjoittaa blogissaan, että Venäjän media on valtoimenaan synkkää propagandaa muun muassa siitä, että Venäjä valmistautuu kohtaamaan suoraan Nato-maita.
