Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvaltain pörssit laskussa – Trump lupasi kauppatullien tuovan vaurautta

Paul Brown/ARDEA/All Over Press
Julkaistu 10.05.2019 17:55

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa pörssit ovat auenneet laskussa Kiinalle asetettujen kauppatullien vuoksi.

Pörssit olivat noin 0,3 prosentin laskussa aamulla.

Presidentti Donald Trumpin uhkaamat uudet kauppatullit Kiinalle astuivat voimaan tänä aamuna, kun Kiinan ja Yhdysvaltain kauppaneuvotteluissa ei syntynyt ratkaisua. Tulleja korotetaan 10 prosentista 25 prosenttiin, ja ne kohdistuvat muun muassa kulutustavaroihin kuten elektroniikkaan ja leluihin.

Neuvotteluiden oletetaan jatkuvan tänään Washingtonissa, mutta seuraavasta kierroksesta ei ole vielä tietoa. Trumpin mukaan neuvotteluissa ei ole syytä kiirehtiä. Hän uhosi Twitterissä, että kauppatullit tuovat vaurautta Yhdysvalloille ja erityisesti sen maanviljelijöille.

"Siirtyy kuluttajien maksettavaksi"

EK:n kauppapolitiikasta vastaava johtaja Petri Vuorio sanoo, että tullikorotukset tuntuvat ennen kaikkea yhdysvaltalaisten kuluttajien lompakossa.

– Kymmenen prosenttia on ollut taso, jonka toimittajat pystyvät kattamaan, eikä se ole siirtynyt kuluttajille. 25 prosenttia siirtyy väistämättä hintoihin ja kuluttajien maksettavaksi.

Kiina on jo pitkään varoittanut vastaavansa tullien korotuksiin, mutta ei ole vielä kertonut, millaisiin vastatoimiin se aikoo ryhtyä.

– Kiinan mahdollisuudet vastata tullitariffeilla on rajalliset, koska Kiinan tuonti Yhdysvalloista on paljon pienempää. Keinovalikoimassa ovat amerikkalaisiin yrityksiin tai olemassa oleviin tariffeihin kohdistuvat lisätoimet. Amerikkalaisilla yrityksillä on merkittävää liiketoimintaa paikan päällä Kiinassa, Vuorio sanoi.

Ensi viikolla kauppapolitiikassa tehdään tärkeitä ratkaisuja myös EU:n kannalta. Yhdysvalloissa on perjantaina määrä päättää, asetetaanko tuontiautoille tulleja. EU:lta odotetaan vastatoimia, jos niitä määrätään. Tullit tuntuisivat myös Suomen vientimäärissä, sillä merkittävä osa Uudenkaupungin autotehtaan tuotannosta päätyy Yhdysvaltojen markkinoille.

Lisää aiheesta:

Kirjeenvaihtajan kommentti: Tänään koittaa Trumpin tullien "Vapautuksen päivä" – näin Trumpin kauppasota iskee suomalaisiinKauppasota varjostaa koko maailman taloutta – Trumpin kommentti Kiinan-tulleista herätti lisää epäilyksiä: "En tee sitä"Kiina harkitsee vastatoimia Yhdysvaltojen tulleille – pörssit sukelsivat ympäri maailmaaDonald Trump ilmoitti lykkäävänsä autotulleja jopa puolella vuodella – tullit iskisivät rajusti Uudenkaupungin tehtaaseenTrump määräsi valmistelut Kiina-tullien laajentamiseksi – koskisi lähes kaikkeaKiina uhkaa Yhdysvaltoja vastatoimilla, jos Trump ei peräänny tullikorotuksista
YhdysvallatTrumpin YhdysvallatPörssiKiinaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 05:28
    Ukraina

    Zelenskyi: Ukraina saa HIMARS- ja Patriot-ohjuksia osana USA:n tukipakettia

  • Eilen14:20
    Lentokoneet

    Kuumottava video: Lentokone rullasi – sitten tulivat liekit

  • Eilen08:49
    Charlie Kirk

    Salamurhia ja somen kiehuvaa sappea: Risto E. J. Penttilä kertoo, mihin sisältä sairas Yhdysvallat on matkalla ja mitä Trump voi tehdä

  • Eilen07:00
    Donald Trump

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Britannia pyrkii mielistelyllään pitämään Trumpin aisoissa

  • Eilen06:59
    Talous

    Wall Street sulkeutui laskussa Fedin korkopäätöksien edellä