Yhdysvaltain edustajainhuoneen puhemiehen valinnan hankaluuksissa on kyse pidempiaikaisista kehityskuluista, sanoo tutkija Maria Lindén Ulkopoliittisesta instituutista
Maria Lindénin mukaan aiemmin republikaani- ja demokraattipuolueiden välillä vallinnut kompromissihaluttomuus on voimistunut myös puolueiden sisällä.
Edustajainhuone ei onnistunut kolmannellakaan äänestyskierroksella tiistaina valitsemaan uutta puhemiestä. Tilanne on poikkeuksellinen, sillä yleensä edustajainhuoneen puhemiehen valinta on ollut lähinnä muodollisuus.
Ongelmana leiriytyminen
Ongelmaksi on muodostunut republikaanipuolueessa vallitseva leiriytyminen. Puhemieheksi kaavaillulla republikaanien Kevin McCarthylla on vastustajia puolueen oikeistosiivessä, minkä vuoksi hän ei ole onnistunut saamaan puhemiehen valintaan vaadittavaa määrää ääniä taakseen.
McCarthyn vastustajat vastustavat kiihkeästi kompromisseja eivätkä ole valmiita äänestämään häntä vain, jotta puhemies saataisiin valittua.
Tutkija Lindénin mukaan republikaanien oikeistosiivelle kongressin saaminen toimintaan ei ole myöskään välttämättä itseisarvo, vaan he voivat saada enemmän tyydytystä siitä, että onnistuvat hämmentämään systeemiä.
– Sillä, että äänestämällä vastaan onnistutaan aiheuttamaan tällainen kaaos ja umpikuja, se voi olla heidän näkökulmastaan houkuttelevaa, sanoo Lindén.
Lue myös: Trump kehotti edustajainhuoneen republikaaneja äänestämään McCarthya
Päätöksiin vaaditaan yhteistä tahtoa
Republikaaneilla on edustajainhuoneessa niukka, vain kymmenen edustajan enemmistö paikoin 222–212. Lindénin mukaan ongelmaksi muodostuu se, että ryhmän tulisi olla hyvin yksimielinen saadakseen asioita tehdyksi, mikä on vaikeaa, koska noin puolet ryhmästä on puolueen oikeistosiipeä.