Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvallat ja Venäjä mukana Syyrian sodassa – ongelmana kapinallisten leimaaminen terroristeiksi

2:29Yhdysvalloilla ja Venäjällä voisi olla yhteisiä intressejä Syyriassa
Julkaistu 08.08.2016 22:54

MTV UUTISET

Aleppon kapinallisten ja hallitusten joukkojen välistä sisällissotaa seuratessa unohtuu helposti, että osapuolien taustalla vaikuttavat suurvallat Yhdysvallat ja Venäjä.

Syyrian Aleppossa kapinalliset ovat ilmoittaneet tavoitteekseen vallata koko kaupungin. Pitkään jatkuvat taistelut voisivat Maanpuolustuskorkeakoulun sotataidon laitoksen strategian opettajan Juha Kukkolan mukaan merkitä vakavaa humanitääristä kriisiä.

– (Kaupungin valtaamisen) merkitys on siinä, että Aleppon itäosa on viimeinen kapinallisten hallussa oleva merkittävä asutuskeskus. Jos he sen menettävät, he menettävät merkittävän tukialueen, ja jos taistelut jatkuvat pitkään, humanitäärinen kriisi tulee olemaan vakava, kapteeni Kukkola sanoi Kymmenen uutisissa.

1:50Taistelu Alepposta kiihtyy Syyriassa

Suurvaltojen välistä uhittelua nähtävissä

Syyrian sisällissodassa myös suurvallat ovat vahvasti läsnä, sillä Yhdysvallat tukee Syyrian kapinallisia kun taas Venäjä tukee presidentti Bashar Al-Assadin hallintoa. Venäjän intressinä on Kukkolan mukaan pitää Lähi-idän alueella vallassa oma liittolaisensa.

Suurvaltojen välillä on nähtävissä uhittelua Syyriassa, mutta merkittävämpää Kukkolan mukaan se, että samalla alueella on yhtäaikaa käynnissä kaksi sotaa. Sisällissodan lisäksi Yhdysvallat taistelee alueella liittolaisineen äärijärjestö Isisiä vastaan.

– Yhdysvalloilla ja Venäjällä voisi olla yhteisiä intressejä, mutta ongelmana se, että Venäjä ja Syyrian hallitus haluaisivat leimata kaikki kapinalliset terroristeiksi. Yhdysvalloille tämä ei käy.

Eurooppa ei turvassa Isisiltä

Kukkolan mukaan juuri Syyriassa näkyykin Isisin kärsimät tappiot. Järjestö on joutunut keskittämään joukkojaan Irakin alueelle, minkä vuoksi Syyriassa vakavia iskuja ei ole nähty vähään aikaan.

Euroopassa iskujen uhka on kuitenkin edelleen olemassa, kuten tänä kesänä on toistuvasti nähty.

– Näyttää siltä, että iskuja tulee valitettavasti olemaan myös Euroopassa. Isis haluaa näyttää toimintakykynsä ja rekrytoida uusia jäseniä iskujen avulla.

Lisää aiheesta:

Syyrian sodalle lyötiin alkutahdit kymmenen vuotta sitten – brutaalin konfliktin loppu ei ole näkyvissä: "Isis on pystynyt vahvistumaan"Yhdysvallat suunnittelee Syyriasta vetäytymistä – Suomalaisasiantuntija: "Kestävää rauhaa ei saada vielä pitkään aikaan"Isisin kalifaatti kaatumaisillaan – äärijärjestö ei kuitenkaan katoaAleppon veriset kauhut nousevat uutisiin päivittäin – Onko kaupungin kohtalo ratkaisu sodalle? Isis-järjestön sotaonni kääntynyt – voi johtaa pommi-iskuihin ja sieppauksiinSuomalaistutkija: Syyriasta tuli kansainvälisen politiikan ylipaineventtiili
SyyriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syyria
  • 21.9.16:56
    YK

    Matkustuskiellossa oleva Syyrian presidentti matkustaa Yhdysvaltoihin

  • 20.8.05:58
    Israel

    Syyrian ja Israelin edustajat tapasivat Pariisissa – tarkoitus "lieventää maiden välistä tilannetta"

  • 20.7.09:16
    Ulkomaat

    Syyrian sisäministeriö: Yhteenotot as-Suwaydan kaupungissa päättyneet

  • 19.7.06:18
    Israel

    USA:n edustaja: Israel ja Syyria hyväksyneet aselevon

  • 18.7.20:13
    Väkivalta

    YK: Lähes 80 000 siviiliä jättänyt kotinsa Etelä-Syyrian väkivaltaisuuksien vuoksi