Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WWF:n suojelujohtaja luontokadosta: "Sen näkee valitettavasti omin silmin, kun Suomea kiertää"

8:54Pysyykö Suomi ilmastokriisin ja luontokadon torjunnan tiellä?Pysyykö Suomi ilmastokriisin ja luontokadon torjunnan tiellä?
Julkaistu 20.06.2023 08:02
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

MTV:n Huomenta Suomessa keskusteltiin tuoreen hallitusohjelman ilmastolinjauksista.

WWF:n suojelujohtaja Jari Luukkonen näkee hallitusohjelmassa hyviä kirjauksia, mutta myös parannettavaa:

– Ilmastokriisiä ja luontokatoa tällä hallitusohjelmalla ei pysäytetä. Virtavesien kunnostaminen ja Itämeri-kirjaukset ovat hyviä. 

Luukkonen korostaa, että vanhojen metsien suojelu on ehdottoman tärkeää. Tämä on myös hallitusohjelmassa kirjattuna. 

– Mutta esimerkiksi suojelupinta-ala, johon Suomi on jo sitoutunut. Siitä todetaan, että ei suojella pinta-aloja. Tavallaan halutaan keskittyä ehkä joihinkin pieniin kohteisiin ja sillä tavalla ei käyttää rahaa, Luukkonen pohtii.

Luukkonen näkee juurikin rahan puutteen ongelmallisena. Luukkosen mukaan päätetyllä rahamäärällä ei pysäytetä luontokatoa.

– Siellä on paljon hyviä kirjauksia, jotka edistävät luonnon monimuotoisuuden ennallistamista ja suojelua. Mutta sitten sieltä puuttuvat kokonaan kirjaukset siitä, että kuinka paljon siihen laitetaan lisää rahaa. Edellisellä hallituksella oli 100 miljoonaa lisää luonnonsuojeluun vuositasolla, mutta se oli määräaikainen rahoitus. Nyt käytännössä ollaan palattu takaisin lähtötasolle, joka on todella pieni.

Luukkosen mielestä Suomen luontokadossa kaikkein huolestuttavinta on metsäluonnon tilanne.

Lue myös: Himalajan jäätiköt sulavat nopeammin kuin koskaan – lähes kahden miljardin ihmisen vesivarannot uhattuna

– Hakkuumäärät ovat kasvaneet todella isoiksi ja menetämme koko ajan metsäluonnon monimuotoisuutta. Konkreettisesti sen näkee valitettavasti omin silmin, kun Suomea kiertää.

Keskuskauppakamarin toimistusjohtaja: "Kohti hiilineutraalisuutta mennään"

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi on tyytyväinen, että hallitusohjelman ilmastolinjauksissa isot tavoitteet pysyvät.

– Kohti hiilineutraalisuutta mennään. Yritykset tietävät, että se on se linja, mitä pitää tulevaisuudessa katsoa. 

Romakkaniemen mukaan nyt siirrytään isoista julistuksista investointien vauhdittamiseen. Keskiössä on se, millä puhtaat investoinnit saadaan Suomeen. 

– Päästötön sähkö on sellainen kilpailuetu ja uusiutuvien buumin ohella vauhditetaan nyt ydinvoimaa ja pienydinvoimaa. 

Romakkaniemen mukaan hallitusohjelmassa on monessa kohtaa sitouduttu siihen, että päästövähennykset eivät saa nostaa kuluttajahintoja eivätkä heikentää teollisuuden ja yrityselämän kilpailukykyä.

Romakkaniemi uskoo, että luontokadon pysäyttämisessä oikea suunta on se, että luodaan yrityksille kannustimia ja markkinoita toteuttaa asioita.

Lisää aiheesta:

Luontopaneelin puheenjohtaja arvostelee päättäjiä: Luontokatoa ei ehkä saada pysäytetyksiOppositio höykytti hallituksen luonto- ja ilmastotoimia – "Päätösten lykkääminen tulee aina vain kalliimmaksi"Kansanedustaja vaatii Suomen metsäpolitiikkaa jiiriin: "Ongelmallista, etteivät meidän linjaukset EU:ssa ole olleet niin kirkkaita"Miksi hallitus vain näpertelee ilmastoasioissa? Näin vastuupäättäjät vastaavat kritiikkiin: "Ei Suomea pidä ajaa alas sen takia, että on joku tietty tavoite"Ympäristöministerin mukaan ilmastoraportin huoli otettava vakavasti – pohdittavaa myös Suomen hallitukselle: "Metsiä ei voi määrättömästi hakata"Uusi ilmastoministeri muistuttaa: "Emme voi torjua ilmastonmuutosta vain silloin, kun talous antaa siihen mahdollisuuden"
LuontokatoLuonto ja eläimetMetsätIlmastonmuutosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luontokato
  • 12.8.19:41
    Linnut

    Lohduton ennuste: Riekko saattaa kadota osasta maata kokonaan

  • 1.8.08:33
    Vieraslajit

    Nämä kasvit on pian hävitettävä pihoista ja puutarhoista – ei saa myydä eikä kasvattaa

  • 12.7.14:21
    Luonto ja eläimet

    Perusta ikioma kukkaniitty – näin helppo on ensiaskel!

  • 9.7.16:08
    Luonto ja eläimet

    Tutkimus: Ennallistetut suot alkavat muistuttaa osittain luonnontilaisia noin 10 vuodessa

  • 8.7.21:02
    Luonto ja eläimet

    Upinniemen varuskunta-alueella pörrää tällä hetkellä 120 000 "tyttöä" – hankkeella lupaavia tuloksia