Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Williams-pomo hämmästyi Robert Kubican päätöksestä – "Emme olleet keskustelleet"

Claire Williams ei ollut sanojensa mukaan juuri keskustellut Robert Kubican kanssa ensi kauden suunnitelmista.
Claire Williams ei ollut sanojensa mukaan juuri keskustellut Robert Kubican kanssa ensi kauden suunnitelmista./All Over Press
Julkaistu 21.09.2019 08:43
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Robert Kubica ilmoitti tällä viikolla, ettei hän jatka Williamsilla enää ensi F1-kaudella. Williamsin apulaistallipäällikkö Claire Williamsille päätös tuli puun takaa.

LUE MYÖS: Jatkaako Robert Kubica sittenkin F1-sarjassa? Villit siirtohuhut lähtivät liikkeelle

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Singaporen GP suorana 20.-22.9.
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Singaporen GP klo 15.05, ennakkotunnelmat klo 14.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

– Emme todellakaan olleet juuri keskustelleet ensi vuodesta ja siitä, mitkä meidän ja hänen suunnitelmansa olivat, Williams sanoi Sky Sportsille.

Williamsilla on ensi kaudesta kuskisopimus vain tallin toisen nykyisen kisakuljettajan  kanssa. Claire Williams on linjaillut, että tallilla on toiselle paikalle "kourallinen vaihtoehtoja".

George Russellin

– Uskon, että olemme tehneet aika selväksi, ettemme kiirehdi päätöksen kanssa. Robert oli kuitenkin selkeästi tehnyt valinnan itse ja kunnioitamme sitä.

Kubica toimi viime kaudella Williamsin varakuskina ja hyppäsi täksi sesongiksi kisakuljettajan tehtäviin. Kausi on sujunut kuitenkin vaisusti ja Kubica on jäänyt tallikaverinsa Russellin jalkoihin kisavertailussa 12–2, vaikka onkin tuonut tallin kauden ainoan pistesijan.

– Hän on tehnyt erinomaista työtä tiimille kahtena vuotena, jona hän on ollut meillä. Olemme todella nauttineet hänestä. Hän on auttanut kehittämään autoa, joten tulemme kaipaamaan häntä, kun hän on poissa, Claire Williams sanoi.

LUE MYÖS: F1:ssä jytisee: Robert Kubica tekemässä tilaa kymmenien miljoonien paketille – ”Suunta on huolestuttava”

Williamsin kuskikandidaateiksi on arvioitu Renault'n riveistä lähtevää Nico Hülkenbergiä ja Williamsin testikuljettaja Nicholas Latifia. Claire Williams ei ole ottanut nimiin tarkemmin kantaa. 

Lisää aiheesta:

Lisää F1-kuljettajauutisia: yllättävä skenaario ei toteudu – George Russell pitää paikkansa WilliamsillaFerrarilla ei enää peitellä Lewis Hamiltonin tiirailua – ”Hän on vapaana ja se tekee meidät erittäin onnellisiksi”Robert Kubica Kimi Räikkösen talliin? Puolalaiskuski otti kantaa Alfa Romeo -huhuihinF1-sopimus varmistumassa? Kuskilupaukselle massiivisesti ajoaikaa kauden lopulleRaakaa puhetta! Red Bull -pomo tölväisi kilpailevan tallin kuskivalintaaValtteri Bottaksesta lauottiin ilmoille kyseenalainen väite – korvaajaksi huhuttu myöntää: ”Keskustelut ovat käynnissä”
F1WilliamsSingaporen GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"