Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Wikileaks-perustaja Julian Assange vietti lapsuutensa teatterikiertueilla Australiassa

Julian Assange Ecuadorin lähetystön parvekkkeella Lontoossa elokuussa 2012.
Julian Assange Ecuadorin lähetystön parvekkkeella Lontoossa elokuussa 2012.
Julkaistu 04.02.2016 21:05
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Karismaattinen, älykäs, taitava avaamaan tietokoneiden salaisia koodeja, julkisuudenkipeä. Muun muassa näin luonnehditaan australialaissyntyistä Wikileaks-järjestön perustajaa Julian Assangea, jota Ruotsi haluaa kuulusteltavaksi.

Nyt 44-vuotias Assange syntyi ja vietti nuoruusvuotensa Australiassa. Hän kiersi maata vanhempiensa kiertävän teatterin mukana. Assange jatkoi kiertävää elämään Wikileaksin perustamisen jälkeenkin, pyörittäen sivustoa milloin mistäkin.

Matemaattisesti lahjakas Assange innostui nuorena tietokoneista. Hieman yli parikymppisenä häntä syytettiin hakkeroinnista. Assange myönsi syyllisyytensä ja sai tuhansien Australian dollarien sakot, mutta vältti vankilan lupaamalla, ettei uusi rötöksiään.

Assange oli taustatoimittajana tutkija Suelette Dreufysin hakkerointia käsittelevässä Underground-kirjassa 1997.

Työnarkomaani jätti syömättä

Dreyfus on sanonut Assangea BBC:lle hyvin taitavaksi tutkijaksi, jota kiinnostivat muun muassa oikeudenmukaisuus ja kysymykset hallitusten toimivaltuuksista.

New Yorker-lehden toimittaja Raffi Khatchadourian on kuvannut Assangea työnarkomaaniksi, joka saattaa olla syömättä ja nukkua vain vähän pitkiä aikoja. Vastustajat kuvaavat Assangea vähemmän mairittelevin määrein, kuten suuruudenhullu ja julkkistyrkky.

Assangen nimi tuli tutuksi maailmalla viime vuosikymmenellä. Hän oli mukana perustamassa Wikileaks-sivustoa, joka halusi julkaista salaisia dokumentteja ja muita tietovuotoja. Sivusto aloitti Islannissa vuonna 2006.

Sivusto on julkistanut muun muassa Yhdysvaltojen viranomaisten satojatuhansia dokumentteja ja muuta materiaalia.


Vuotaja 35 vuodeksi vankilaan

Näitä dokumentteja välitti Yhdysvaltojen armeijassa tuolloin palvellut Bradley Manning, joka sukupuolenvaihdoksen jälkeen muutti etunimekseen Chelsea. Manning sai teostaan 35 vankilatuomion. Yhdysvaltojen mukaan Assange saattoi Wikileaks-paljastuksillaan vaaraan lukuisia ihmisiä.

Vuonna 2010 otsikoihin nousi Wikileaksin kautta video, jolla yhdysvaltalainen sotilashelikopteri ampuu kuoliaaksi siviilejä Bagdadissa.

Assange pidätettiin samana vuonna Britanniassa, kun Ruotsi halusi Assangen kuulusteltavaksi epäillystä seksuaalisesta väkivallasta, kuten raiskauksesta.

Assange kamppaili Ruotsiin karkotusta vastaan oikeusteitse, ja asui välillä kotiarestissa erään tukijansa kartanossa Englannin maaseudulla.

Kun Englannin korkein oikeus hylkäsi Assangen hakemuksen karkotuksen uudelleenkäsittelystä, hän haki turvapaikkaa Ecuadorin lähetystöstä Lontoossa elokuussa 2012.

Yhä Harrodsin naapurissa

Yhä Knightsbridgen hienostoalueella tavaratalo Harrodsin kulmilla olevassa lähetystössä majaileva Assange kiistää syytökset ja sanoo, että seksi perustui molempien halukkuuteen.

Ecuador ja Ruotsi väänsivät pitkään siitä, voiko kuulustelun tehdä lähetystössä Lontoossa. Sopu syntyi, mutta kuulustelu ei ole toteutunut.

Asianajaja Per Samuelsson sanoo, että Assange haluaa puhdistaa maineensa, ja että Assange haluaa sen takia yhä tulla kuulustelluksi. Raiskausepäilytapaus on voimassa viranomaisten kirjoissa vuoteen 2020 asti.

Kolme ja puoli vuotta lähetystön sisätiloissa on ottanut ainakin Assangen fyysiselle terveydelle. Viime lokakuussa lähetystö vaati, että Assange pääsisi sairaalaan magneettikuvaan. Hänellä kerrtotaan olevan sydän- ja keuhkovaivoja.

– Hänen elämänsä on surkeaa, joten totta kai hän haluaa pois (lähetystöstä)", kommentoi Assangen tukija ja ystävän Vaughan Smith uutistoimisto AFP:lle.  

Lisää aiheesta:

Julian Assangen vaimo miehensä vapautumisesta: "Vapaa vasta, kun saan pidellä häntä" Brittituomioistuin ei suostunut USA:n luovutuspyyntöön Julian Assangesta – miestä uhkaa jopa 175 vuoden tuomioAssange saa tietää mahdollisesta luovutuksestaan vasta USA:n presidentinvaalien jälkeenWikileaks-Assangen luovutusoikeudenkäynti alkaa Britanniassa – Yhdysvalloissa Assangea uhkaa jopa 175 vuoden vankeusBaywatch-tähti Pamela Andersson haluaa pelastaa Wikileaksin Assangen – Australian pääministeri torppasi avunpyynnönWikileaksin Assange: Yhdysvaltain valtaryhmittymistä paljastumassa kiinnostavia piirteitä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:04
    Ukrainan sota

    Ukraina: Dokumenttivuoto voi paljastaa Putinin salaisuuden

  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle