Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WHO: Koronavirustartuntojen määrät ovat lähteneet kasvuun uudelleen Euroopassa

3:30Milloin Suomen koronatilanteesta tulee huolestua? Näin vastaa THL ja ministeriö.Milloin Suomen koronatilanteesta tulee huolestua? Näin vastaavat THL ja ministeriö.
Julkaistu 25.06.2020 14:13(Päivitetty 25.06.2020 15:01)

MTV UUTISET – STT

Koronavirustartuntojen määrät ovat lähteneet nousuun uudelleen Euroopassa sen jälkeen, kun rajoituksia on höllennetty, kertoo Maailman terveysjärjestö WHO.

WHO:n Euroopan aluejohtajan Hans Klugen mukaan viime viikolla viikoittainen uusien tartuntojen määrä kasvoi ensimmäistä kertaa kuukausiin. Klugen mukaan 30 Euroopan maassa on havaittu tartuntojen lähteneen nousuun viimeisen kahden viikon aikana.

Klugen mukaan viime viikolla viikoittainen uusien tartuntojen määrä kasvoi Euroopassa ensimmäistä kertaa kuukausiin. Klugen mukaan 30 Euroopan maassa on havaittu tartuntojen lähteneen nousuun viimeisen kahden viikon aikana. Hän lisäsi, että 11 näistä 30 maasta tartuntojen leviäminen on johtanut niiden merkittävään kasvuun. Kluge varoitti, että tilanne voi pahimmillaan ajaa Euroopan terveydenhoitojärjestelmät sietokyvyn partaalle uudelleen.

Kluge ei nimennyt maita eikä yksilöinyt tartuntalukemia tarkemmin.

Saksassa rajoituksia

Tällä viikolla Saksa on kertonut asettaneensa rajoituksia uudelleen kahdella alueella maan luoteisosassa tartuntojen lähdettyä uudelleen kasvuun. Rajoitukset vaikuttavat noin 600 000 ihmisen elämään. Virusten kasvu nousi puheenaiheeksi alkuviikon aikana, kun Güterslohin alueella eräästä teurastamosta löytyi peräti 1 500 työntekijältä koronavirustartunta.

Myös Portugali on kertonut uusista rajoituksista maankaupunki Lissabonissa ja sen ympäristössä.

Euroopan osuus koko maailman koronavirustartunnoissa on laskenut viime aikoina, mutta suurin syy siihen on ollut viruksen voimakas leviäminen samaan aikaan Etelä- ja Pohjois-Amerikassa. Euroopasta on silti raportoitu päivittäin noin 20 000 uudesta tartunnasta ja yli 700 virukseen liittyvästä kuolemasta.

Lue myös: Ruotsissa 21 uutta koronaan liittyvää kuolemaa ja 1 566 uutta tartuntaa

Lisää aiheesta:

Ranskassa ja Yhdysvalloissa ennätysmäärä koronatartuntoja: "Ei enää aalto vaan maanvyöry"Saksassa, Venäjällä ja Yhdysvalloissa ennätysmäärät koronatartuntoja – Merkeliltä synkkä varoitus: "Edessä neljä vaikeaa kuukautta"WHO: Brasilian koronavirusepidemia on tasaantunutNämä maat ovat koronalinkoja, joista toinen aalto on jo saattanut saada alkunsa – Kiinassa lähes puoli miljoonaa ihmistä asetettu karanteniin, tilanne vakavaWHO muistuttaa: Eurooppa yhä koronavirustartuntojen "myrskyn silmässä" – nopeaa paluuta normaaliin ei kannata odottaaWHO: Rajoitusten höllentäminen nyt voisi olla vaarallista: "Sellainen ajattelu, että olisimme jo lähellä loppua, on vaarallista"
KoronavirusWHOUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin