Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Westerlundilta kehut Säterille – "Meillä oli paikat voittaa"

Vitjazin Harri Säteri ehti kiekon eteen peräti 46 kertaa.
Vitjazin Harri Säteri ehti kiekon eteen peräti 46 kertaa.Jarno Kuusinen / All Over Press
Julkaistu 19.09.2015 20:05

MTV SPORT-STT

Häikäisevästi jääkiekon KHL-kauden aloittaneen Jokerien voittoputki päättyi, kun HK Vitjaz yllätti sen voittomaalikilpailulla 2-1.

Nitro-ottelussa helsinkiläisisännät jyräsivät niin, että Jokerien maalivahti Riku Heleniukselle kirjattiin kaikkiaan vain 19 ja vastapäädyn Harri Säterille jopa 46 torjuntaa.

- Vastustaja sumputti maalinedustan hyvin. Säteri hoiti loput, Jokerien päävalmentaja Erkka Westerlund kiteytti.

KHL:n läntisen lohkon kärjessä porskuttava Jokerit on kahminut pisteitä etenkin erinomaisen ylivoimapelin ansiosta. Lauantaina vierasjoukkueen ensimmäinen jäähy ehti vanheta vain 14 sekuntia, kun Pekka Jormakka sai yllätettyä Vitjazin maalilla toista kautta torjuvan Säterin. Ylivoimamaali oli helsinkiläisjoukkueelle kauden 13:s.

Taiston ratkaisu venyi pitkälle, sillä Säteri venyi toistuvasti huippupelastuksiin. Lisäksi Jokerit tuli myös itse yllätetyksi jäähyn aikana, kun ruotsalainen Mario Kempe sai pelin puolivälissä kiekon Heleniuksen taakse rannevedolla.

Jormakalle tarjottiin sankarin viittaa läpiajotilanteessa 49. minuutilla, mutta veto livahti ylikorkeaksi. Mittelön ja voiton ratkaisi rankkarikilvan ainoana viimeistelyssä onnistunut Aleksandr Kutsherjavenko.

- Meillä oli paikat voittaa ottelu. Meidän pitää löytää tie vähän yksinkertaisemmin maalille.

- Olisimme myös voineet käyttää ylivoimamme tehokkaammin tänään, Westerlund puntaroi.

Maalivahdit rautaa

Jokereista päähuomion alkaneella kaudella ovat keränneet etenkin uudet kenttäpelaajat, jotka ovatkin onnistuneet mainiosti. 

Kirkkaimmasta valokeilasta syrjään on jäänyt maalivahtikaksikko. Syyttä, sillä ennen lauantain kierrosta Riku Helenius komeili torjuntaprosenttitilaston ykkösenä häikäisevällä lukemalla 96,9 ja Henrik Karlsson nelossijalla lukemalla 95,3. Helsinkiläisseuralla on käytössään koko liigassa täysin ylivertainen torjujatandemi.

- Maalivahtivalmentaja Markus Ketterer suunnittelee maalivahtipelin kokonaisuuden peluutuksineen. Hän tekee tosi ansiokasta työtä, Westerlund kehui.

- Tänään ratkaisu kulminoitui maalivahti- ja meidän maalintekopeliin. Kun maalivahtipeli toimii, niin silloin meidän maalintekopeli näyttää huonolta, Westerlund ruoti.

Lisää aiheesta:

Jalonen ei hyväksy Jokerien kabinettiasioita tekosyyksi tuloksilleJokereille elintärkeä voitto – vaisu yleisömäärä ihmetyttiJokerit kaatui tuttuun perisyntiin – loukkaantumiset huolenaJokereille kallis voitto: Hagman ja Talaja loukkaantuivatWesterlund ripitti tuomareita: En tiedä mitä siellä päässä liikkuiJokerien taitohyökkääjälle uusi takaisku
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä