Oulun poliisi tutkii Pohjois-Pohjanmaalla Ylivieskan alueella tapahtunutta epäiltyä törkeää kiristystä, törkeää kiskontaa ja törkeää alkoholirikosta.
Poliisi epäilee kahden miehen myyneen osin velaksi ostamiaan ja valmistamiaan alkoholijuomia huomattavan kalliilla hinnalla sekä kiristäneen ja pahoinpidelleen ihmisiä Ylivieskassa.
Kaksi Ylivieskan seudulta kotoisin olevaa 1980-luvulla syntynyttä miestä on vangittuna.
Rikoksen uhrit on poliisin mukaan pakotettu väkivaltaa käyttämällä ja sillä uhkaamalla maksamaan ostetuista tuotteista korkeaa ylihintaa.
Poliisin mukaan miehet ovat myös lainanneet heikossa taloudellisessa ja sosiaalisessa tilanteessa oleville ihmisille rahaa ja vaatineet lainoista kohtuutonta korkoa.
Lisäksi rikoksen uhreja on myös alistettu ja heihin on kohdistettu ihmisarvoa loukkaavia tekoja, joiden tarkoituksena on ollut käyttää uhreja taloudellisesti hyväksi.
Uhrien rahavaroja kontrolloitu
Toiminta on poliisin mukaan jatkunut yli kolmen vuoden ajan.
