Voittotulos ilmestyi tauluun kuin varkain – Oslon Timanttiliiga käyntiin Norjan ennätyksellä

0:53imgLeyanis Perez Hernandez leskautti kauden toiseksi pisimmän hyppynsä Oslossa.
Julkaistu 12.06.2025 21:20
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee

Naisten kolmiloikassa nähtiin kauden maailman kakkostulos, kun kesän tilastojen kärkinainen Kuuban Leyanis Perez Hernandez leiskautti tuloksen 14,72.

Perez Hernandezin kolmas hyppy oli jäädä mittaamatta, sillä ensin hänelle näytettiin punaista lippua yliastumisen merkiksi. Kunnon videotarkistuksen jälkeen ponnistus osoittautui oikeaksi, eli se ei ollutkaan yliastuttu, vaikka toimitsijat niin aluksi väittivät.

Tauluun ilmestynyt tulos 14,72 tulikin viiveellä, mikä sekoitti hetkeksi pasmoja loikkapaikalla ja varsinkin katsojissa.

Perez Hernandezin tulos riitti voittoon. Toiseksi loikki Jamaikan Shanieka Ricketts tuloksella 14,57 ja USA:n Jasmine Moore oli kolmas 14,41 kantaneilla loikilla.

Naisten 400 metrin kisassa kotiyleisö sai juhlan aihetta, kun vasta 21-vuotias Henrietta Jäger paineli Norjan uuden ennätyksen 49,62. Hänen edelleen kiri kuitenkin loppusuoralla Yhdysvaltain Isabella Whittaker ajalla 49,58, vaikka Jäger heittäytyii urhoollisesti maalilinjan yli ja mätkähti radan pintaan hurjannäköisesti. Hän nousi kuitenkin nopeasti ylös ja tuuletteli suoritustaan. Juoksun kolmas oli Amber Anning ajalla 50,24.

Voit katsoa 400 metrin tiukan loppuratkaisun alla olevalta videolta.

vdeo

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu