Voitosta pillastuneet huligaanit aiheuttivat totaalikaaoksen – poliisilta järeä voimannäyttö: "Rauha palasi"
Marokon yllätysvoitto Belgiasta jalkapallon MM-kisoissa käynnisti kaaoksen Belgiassa ja Hollannissa, kun jalkapallofanit mellakoivat ja ottivat yhteen poliisin kanssa.
Mellakoita puhkesi ympäri Belgiaa ja Hollantia, mutta suurin kaaos tapahtui Brysselissä, jossa poliisi otti kiinni tusinan verran faneja. Belgian pääkaupungissa sytytettiin tuleen sähköpotkulautoja ja yksi auto.
Marokon lippuihin sonnustautuneet kannattajat aiheuttivat isoa vahinkoa, ja poliisi joutui puuttumaan mellakointiin vesitykeillä ja kyynelkaasulla. Poliisi sai lopulta rettelöitsijät taltutettua.
– Rauha palasi noin seitsemän aikaan illalla, ja poliisit partioivat aluiella, joilla mellakoita tapahtui, poliisin viestinnästä vastaava Ilse Van de Keere sanoi Reutersin mukaan.
– Mellakoitsijat käyttivät pyroteknistä materiaalia, ammuksia ja sytyttivät tulipalon yleisellä tiellä. Myös eräs toimittaja loukkaantui kasvoihin ilotulitteista. Näistä syistä päädyttiin poliisin väliintuloon, jossa käytettiin vesitykkejä ja kyynelkaasua.
Belgiassa asuu noin puoli miljoonaa marokkolaistaustaista ihmistä, ja myös Hollannissa marokkolaistaustaisten siirtolaisten määrä on suuri.
Brysselin poliisin mukaan mellakointi alkoi jo ottelun aikana. Kymmenet ihmiset hakeutuivat yhteenottoihin poliisin kanssa, ja poliisi käytti vesitykkiä ja kyynelkaasua. Keskustan alueelle tuotiin noin sata poliisia, ja metroasemia ja katuja suljettiin mellakoiden rajaamiseksi.
– Tuomitsen voimakkaasti iltapäivän tapahtumat. Poliisi on jo puuttunut tiukasti. Kehotan faneja välttämään kaupungin keskustaan tulemista. Poliisi tekee kaikkensa pitääkseen yllä järjestystä, Brysselin pormestari Philippe Close tviittasi.
Uusimmat
-
17:45
Petteri Sihvonen mylläisi SM-liigaa kovalla kädellä, moni nykyseura porrasta alemmas – "Euroopan kovin lätkäliiga"
-
17:41
Viking Line aloittaa Suomen ja Ruotsin maahenkilöstöä koskevat muutosneuvottelut
-
17:37
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
17:35
Jalkapallon entistä huippulupausta syytettiin karmeista teoista – vapautettiin nyt syytteistä
-
17:25
Lapsiin kohdistuvien rikosten käsittely nopeutuu lokakuussa – esitutkinta toimitettava kiireellisesti esimerkiksi seksuaalirikosta epäiltäessä
-
17:18
Pääministeri Marin: Suomen ja Ruotsin on syytä liittyä Natoon yhtäaikaisesti – "Se on meidän etumme ja se on Naton etu"
-
17:15
Jennifer Lopez laittoi miljoonakotinsa myyntiin – katso kuvat laulajan hulppeasta lukaalista
-
17:11
Ruotsalaisjoukkueen kone joutui tekemään hätälaskun – tämä erikoinen syy taustalla
-
17:05
Kaupan logistiikkayritysten lakko siirretään kahdella viikolla – "Kohdistuu elintärkeisiin toimintoihin"
-
16:59
Pytonin huima hyppy talon katolta tallentui videolle – ohikulkija ällistyi: "Olin vaikuttunut"
-
16:57
Viisikymppinen nainen retuutti koiraansa turkista koulutustilaisuudessa – perustelee jännityksellä
-
16:54
Kommentti: Presidentti Niinistö esitti puolueille toiveen – unohtakaa aakkoset ja pankaa pätevyys etusijalle
-
16:30
"Monet pitävät minua roistona, rikollisena, murhaajana" – Norjaan loikannut Wagner-komentaja pyytää anteeksi sotimista Ukrainassa
-
16:27
"Ruotsi ei ole ongelman aiheuttaja" – Nato-prosessin keskellä olevat pääministerit Marin ja Kristersson pitivät tiedotustilaisuuden
-
16:13
Puolustusvoimat saa budjetista lisärahaa Ukrainan tukemiseen, EU:lta lisäpakotteita Venäjälle – MTV seuraa sotaa
-
16:01
"Tuolta käytännössä vilkkuu kaikki" – Muodin huipulle -kisaaja testaa asullaan mauttomuuden rajoja
-
15:55
Joka viides suomalaisnuori on itsetuhoinen – tällaisia varoitusmerkit voivat olla: "Kaikki itsetuhoinen puhe täytyy ottaa vakavasti"
-
15:53
Tupakointi vankiloiden sisätiloissa kielletään syksystä alkaen
-
15:50
EKP nosti ohjauskorkoja 0,5 prosenttiyksiköllä ja aikoo tehdä niin myös maaliskuussa
-
15:33
Hallitus päätti suojella 30 000 hehtaaria metsää – "Kerran suojeltu on aina suojeltu", sanoo Maria Ohisalo
-
Lataa lisää