Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voiko keneenkään enää luottaa? Lain kouraa pakoilleen nunnan tuuri loppui kesken, kun toinen nunna soitti poliisille

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.
Julkaistu 13.02.2020 23:12
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Italialainen nainen onnistui pakoilemaan oikeutta kahden vuoden ajan esittämällä nunnaa ja piileskelemällä luostareissa. The Guardianin mukaan poliisi kertoi tapauksesta tällä viikolla. 

47-vuotias nainen tuomittiin kahden vuoden vankeuteen petoksesta Sisiliassa vuoden 2017 lopulla. Nainen kuitenkin pakeni pidätysmääräyksen jälkeen.

Kekseliäs nainen onnistui peittämään jälkensä hyvin ja pääsi toiselle puolelle Italiaa Piemonteen ja Lombardiaan, joissa hän esitti olevansa nunna.

Rikostutkijoiden mukaan heidän kuulustelemansa nunnat kertoivat, että nainen oli soittanut luostareihin ja kertonut olevansa "vakavasti sairas sisar avun tarpeessa". 

Poliisin mukaan nainen vaihtoi henkilöllisyyttään aina vaihtaessaan luostaria. Erään luostarin nunnat kertoivat, että joillekin nainen oli kertonut olevansa erään sisaren siskontytär, joillekin hän ei taas avannut tarinaansa yhtään tarkemmin.

Eräässä luostarissa nainen antoi itselleen ylennyksen ja esitteli itsensä Abbedissana, eli luostarin johtajattarena.

Jäi kiinni vaihtelevista tarinoista

Viranomaisten jututtamat nunnat kertoivat naisen olleen kiltti ja ystävällinen.

Viime viikolla "nunnan" hyvä tuuri loppui, kun yksi Benedictinen luostarin nunnista alkoi epäillä hänen henkilöllisyyttään ja soitti poliisille. Nunnan mukaan naisen tarinat olivat epäjohdonmukaisia ja tapahtumien kulku niissä vaihteli.

Poliisi saapui luostariin kuulustelemaan naista. Poliisin mukaan hän oli yhteistyöhaluinen, mutta hämmentyi kysymyksistä helposti. Poliisi sai selville, että naisella oli varastettu henkilöllisyystodistus. Hänet vietiin poliisiasemalle, jossa hänet lopulta pidätettiin.

Naista syytetään nyt edellisten rikosten lisäksi väärällä henkilöllisyydellä esiintymisestä.  

Lisää aiheesta:

Tämä italialaismies oli mamman helmoissa loppuun asti – ja vähän yli: Pukeutui kuolleeksi äidikseen saadakseen hänen eläkerahansaItalialainen mafiapomo pidätettiin Espanjassa 20 vuoden etsinnän jälkeen – jäi kiinni, koska poliisi bongasi miehen Google MapsistaSuomalaisnaisen sieppauksesta epäilty sveitsiläispappi vältti syytteet – naisen kohtalo edelleen mysteeriSuomalaisnaisen sieppauksesta syytetty pappi tilaili vimmatusti Zalando-paketteja ja väitti vankia "serkukseen" – tämä kaikki mysteeristä tiedetäänRanskalaiset poliisit raiskasivat naisen poliisin päämajassa – nainen sai viimein oikeutta viisi vuotta rikoksen jälkeenErikoisartikkeli: Arkaluontoisia suhteita, taikoja ja tuhopolttoja – näin räikeästi niskoittelevat nunnat ovat rikkoneet luostarisääntöjä
ItaliaKatolinen kirkkoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Italia
  • Eilen21:01
    Tiede

    Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista pandemioista

  • 25.11.22:27
    Kuolema

    Tämä italialaismies oli mamman helmoissa loppuun asti – ja vähän yli: Pukeutui kuolleeksi äidikseen saadakseen hänen eläkerahansa

  • 20.11.20:48
    Pasta

    Väärennetty carbonara sai Italian raivon valtaan – ministeri vaatii EU:lta välitöntä tutkintaa

  • 20.11.14:17
    Kadonneet

    Italiassa kadonneen suomalaisen base-hyppääjän etsinnät ovat jatkuneet tuloksettomina

  • 18.11.12:58
    Ruoka

    Tomaattikohu kiehahti yli: Kiina hukkuu nyt omaan pyreeseensä