Suomen jääkiekkoliiton puheenjohtaja Harri Nummela odottaa Ukrainan sodan kehittymistä ja Venäjälle mahdollisesti määrättäviä pakotteita, jotta liitto osaa arvioida tarkemmin tilanteen vaikutuksia keväällä pelattaviin MM-kotikisoihin.
Venäjän varhain torstaiaamuna aloittama sotilaallinen hyökkäys Ukrainaan on johtamassa toimenpiteisiin kansainvälisessä urheilussa. Esimerkiksi Euroopan jalkapalloliitto Uefa on uutistoimisto AP:n mukaan siirtämässä Mestarien liigan toukokuussa pelattavan loppuottelun pois Pietarista.
LUE MYÖS: MTV Urheilun tiedot: Jokerit jättää KHL-kauden kesken
Venäjä on jo aiemmin suljettu dopingskandaalinsa seurauksena kansainvälisistä suurtapahtumista, mutta maan urheilijoilla on mahdollista osallistua jääkiekossakin MM-kisoihin olympialaisten tapaan Venäjän olympiakomitean nimellä.
Toukokuun MM-kisoissa Venäjä pelaa Helsingin A-lohkossa. Suomen jääkiekkoliiton puheenjohtaja Harri Nummela ei vielä Ukrainan sodan ensimmäisenä päivänä halunnut tarkkaan arvioida tilanteen vaikutusta MM-kiekkokisoihin.
– Sen arvioiminen, että mikä vaikutus tällä tilanteella sitten tulee olemaan esimerkiksi MM-kotikisoihin tai jääkiekkoon muutoin, niin se on tällä hetkellä erittäin vaikeaa ja ehkä turhaakin spekuloida, Nummela kertoi alkuillasta MTV Urheilulle.


