Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Voi olla, että kädenojennus ei riitä" – Maanpuolustuskorkeakoulun Jaakko Jäntti punnitsi MTV Uutisten lähetyksessä Iranin ja Yhdysvaltain kiristyneitä välejä

3:21Miten Iranin iskut pitäisi tulkita?  –"Kosto, joka jätti Yhdysvalloille mahdollisuuden vetäytyä"
Julkaistu 08.01.2020 21:58

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Yhdysvaltain ja Iranin välit ovat kiristyneet äärimmilleen Iranin viimeöisen ohjusiskun vuoksi. Maanpuolustuskorkeakoulun strategian pääopettaja Jaakko Jäntti laittoi MTV Uutisten lähetyksessä ilmoille ajatuksen, ettei Trumpin maltillinen puhe välttämättä riitä Iranille.

Lue myös: MTV Uutiset seuraa: Iran heitti bensaa liekkeihin kostoiskullaan – jopa 22 ballistista ohjusta ammuttiin, netissä leviää kuva suutariksi jääneestä ohjuksesta

Iran iski viime yönä ohjuksilla kahteen Irakin maaperällä olevaan lentotukikohtaan, joissa on Yhdysvaltain ja sen liittolaisten joukkoja. Isku oli vastaus erittäin vaikutusvaltaisen iranilaiskomentaja Qassem Suleimanin surmaan. Yhdysvallat tappoi tämän lennokki-iskulla Irakin Bagdadissa viime perjantaina.

– Isku oli tosiaan harkittu tarkkaan mittaluokaltaan, Jäntti toteaa.

Amerikkalaisia sotilaita ei haavoittunut iskuissa ja niiden tuhot jäivät muutenkin pieniksi.

– Taustalla saattaa olla halu osoittaa, että on reagoitu ja on kostettu. Toisaalta myös Yhdysvalloille on annettu mahdollisuus vetäytyä ja säilyttää omat kasvonsa, hän pohtii.

Trump asteli tänään median eteen ja piti perinteiseen tyyliinsä nähden hyvin maltillisen puheen Iranin tilanteesta.

– Puheessa oli positiivinen lähtö. Trump otti esille Iranin ydinsopimuksen ja vetosi kansainväliseen yhteisöön yhteistyön tekemiseen alueella. Nyt ei puhuttu kostosta vaan puhuttiin neuvottelemisesta.

Yhdysvaltain rauhallinen reaktio Iranin iskuun on sovinnollinen ele, mutta se ei Jäntin mukaan välttämättä tyydytä Irania.

– Voi olla, että Iranille ei kädenojennus riitä, täytyy ehkä tarjota jotain konkreettisempaa.

Lue myös: Yhdysvaltain kongressissa meneillään "huippusalainen" tapaaminen – Kirjeenvaihtaja antaa tuoreen analyysin Trumpin reaktioista Iranin ohjusiskuun

Lisää aiheesta:

Iranin vastaisku oli tarkoin suunniteltu viesti – "Pelote on yhä voimissaan"Kommentti: Trump flirttailee kaaoksella ja palautti pelotteen – USA:n iskujen helpoin vaihe on ohi Yhdysvaltain kongressissa meneillään "huippusalainen" tapaaminen – kirjeenvaihtaja antaa tuoreen analyysin Trumpin reaktioista Iranin ohjusiskuun Suomalaistutkija: Iran ei pelkää Suomen reaktiota, jos suomalaissotilaille sattuisi jotain kostoiskussa – "Tilanne on yhden miehen käsissä"Kirjeenvaihtajan kommentti: Iran aloitti kostonsa, maailma odottaa Yhdysvaltain vastausta – Trump ennennäkemättömän testin edessäIran ja Yhdysvallat kävivät lähellä sotaa – Trump peruutti jo suunnitellun aseellisen hyökkäyksen: "Tämä on trumpilaista ulkopolitiikkaa, arvaamattomuutta on ilmassa"
YhdysvallatTrumpin YhdysvallatIranKonfliktitMTV UutisetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 05:45
    Donald Trump

    Trump: Käskin iskun "Venezuelan huumeterroristien" alukseen, kolme kuoli – Venezuela aikoo puolustautua täysimittaisesti

  • 05:24
    Charlie Kirk

    Washington Post: Charlie Kirkin ampumisesta epäillyn kerrotaan tunnustaneen

  • Eilen19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • Eilen17:06
    Charlie Kirk

    Kommentti: Väkivalta ruokkii väkivaltaa – Charlie Kirkin murhan jälkeen puheissa lietsotaan jo sotaa

  • Eilen16:26
    TikTok

    Yhdysvallat: Tiktokin jatkosta on saatu aikaan sopu