Viron parlamentin ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja pitää Natoa koko Baltian turvallisuuden takeena. Marko Mihkelson sanoo MTV Uutisille antamassaan haastattelussa olevansa varma, että Venäjä olisi paljon aggressiivisempi Baltian maita kohtaan ilman sotilasliiton olemassaoloa.
– Ilman Natoa meidän turvallisuutemme olisi olennaisesti hauraammissa kantimissa. Historia on opettanut, että Viro ei halua jäädä enää koskaan yksin, Mihkelson muistuttaa.
Entisen Venäjä-tutkijan mukaan työ Naton liittolaisena on Virolle ja toisille Baltian maille hyvin tärkeää.
– Kansainvälisessä mediassa esitettyihin arveluihin Venäjän suunnasta tulevan vakavan konfliktin mahdollisuuteen voi sanoa, että liittolaisten paikallaolo on todella tärkeää. Usein voimapolitiikalle kaikkein paras vastaus on näyttää, että mekin olemme valmiita käyttämään voimaa, jos sitä tarvitaan itsenäisyyden takaamiseksi, Mihkelson sanoo MTV:lle.
Puolustusvoimat luotiin nollasta
Mihkelson muistuttaa, että myös oma puolustuskyky täytyy Nato-jäsenyydestä huolimatta pitää kunnossa. Hänen mukaansa Viron omat puolustusvoimat kehittyvät jatkuvasti. Varsinkin kuin lähtötilanne oli 90-luvun alussa pyöreä nolla.
– Meillä ei ollut minkäänlaista aseistusta. Ei sellaistakaan, joka olisi jäänyt venäläisiltä joukkojen poistuessa Viron maaperältä. Kaikki on rakennettu uudestaan. Aseistus, puolustusvoimien struktuuri ja puolustustahto. Viro on yksi vähäisistä Nato-jäsenistä, jotka todella käyttävät määrätyt kaksi prosenttia bkt:stä puolustusvoimien kehittämiseen, Mihkelson sanoo.

