Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vinkkimiehet: Poliisi ottaa kymmeniä DNA-näytteitä Tesoman murhajutussa

14:33Uutta tietoa Tampereen Tesoman murhatutkinnasta
Julkaistu 11.08.2016 10:55

MTV UUTISET

Kesälomilta palanneet MTV.fi:n Vinkkimiehet, rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä ja rikostoimittaja Pekka Lehtinen, päivittävät kauden avausjaksossa vireillä olevien rikosjuttujen tilannetta.

Uutta tietoa on muun muassa Tampereen Tesoman murhatutkinnasta.

Vinkkimiehet ovat saaneet kuulla, että vielä selvittämättömän murhan tutkinnassa poliisi ottaa lähiaikoina vähintään kymmeniä DNA-näytteitä Tesoman ja Raholan alueella asuvilta ja sieltä pois muuttaneilta miehiltä ja puhuttaa heitä.

– Jokohan DNA:lle löytyy nimi, Lehtinen kysyy.

40-vuotias perheenisä löytyi joulukuussa 2014 surmattuna Tesomalta valtaväylän kevyenliikenteen väylältä, kun hän oli palaamassa ravintolasta. Tapausta tutkitaan murhana. Murha-ase on löytynyt ja siitä on saatu tekijän dna.

Poliisi jäljittää rikokseen liittyen edelleen kolmea nuorta, joista julkaistiin keväällä valvontakameravideo. Videon julkaisun ja Vinkkimiesten alkukesällä murhatapauksesta tekemän erikoisjakson jälkeen poliisi on saanut kolmikosta paljon vihjeitä.

Tesoman lisäksi Vinkkimiehet kertovat uudessa ohjelmassa KRP:n neljää suomalaismiestä koskevasta terrorismirikostutkinnasta ja siihen ulkomailta saadusta merkittävästä asiakirja-aineistosta.

Vinkkimiehillä on tietoa myös siitä, miksi kokaiini näyttää nyt yleistyneen Helsingin huumemarkkinoilla.

Lisäksi Sipilä kertoo videolla, mitä hän odottaa syksyn aikana tulevasta Helsingin huumepoliisin ex-päällikön Jari Aarnion jutun päätöksestä.

Vinkkimiehet on parin viikon välein MTV.fi:ssä ilmestyvä keskusteluohjelma, jossa MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä ja rikostoimittaja Pekka Lehtinen vaihtavat mielipiteitään rikos- ja oikeusalan ajankohtaisista aiheista ja toisinaan haastattelevat alan vaikuttajia.

Lisää aiheesta:

Vinkkimiehet: Helsingin uskomaton korruptiotapaus ja sarjahukuttajan pakomatka – "Alta viikon jää kiinni"Tesoman murhamysteeri – Pakeniko perheenisä veitsimiestä? Vinkkimiehet Petrin murhapaikalla Vinkkimiehet puivat Axl Smithin tapausta: Seksiä, valheita ja videonauhaaVinkkimiehet: Poliisissa odotetaan kauhunsekaisin tuntein kevättäVinkkimiehet: Aarnio-peli on niin kovaa, ettei mukana pysyVinkkimiehet: Keitä ovat Suomeen ulkomailta palanneet 20 taistelijaa?
Tesoman henkirikosRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tesoman henkirikos
  • 02.06.202116:40
    Henkirikokset

    Ahvenanmaan polttomurhanaisille elinkautinen ja 11 vuoden vankeustuomio – äidin raivo huoltajuuskiistasta johti äärimmäiseen tekoon

  • 21.11.201815:27
    Tampere

    Tesoman taposta syytetty jätettiin tuomitsematta rangaistukseen

  • 21.11.201805:21
    Tampere

    Mies tappoi tuntemattoman perheenisän raa'asti Tesomalla – oikeus antaa tänään tuomion

  • 08.11.201815:23
    Henkirikokset

    Tesoman henkirikoksesta syytetty: Uhri olisi voinut olla kuka vaan – "Miehiä kohtaan huonot oletukset"

  • 08.11.201811:49
    Käräjäoikeus

    Miksi Tesoman tappaja vihdoin tunnusti teon poliisille? Puolustus: Halusi vähentää uhrin läheisten kärsimystä