Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vinka-koira on verenluovutuksen konkari – "Viimeisellä kerralla kaikilla oli tippa linssissä"

Sankarikoira Groovin Cliff Burton eli Vinka on luovuttanut verta 15 kertaa. Kuva: Minna Lietola.
Sankarikoira Groovin Cliff Burton eli Vinka on luovuttanut verta 15 kertaa. Kuva: Minna Lietola.
Julkaistu 14.05.2017 10:59
Toimittajan kuva

Nelly Rauhala

nelly.rauhala@mtv.fi

Vinka-koira, 7, on luovuttanut verta 15 kertaa. Helsingin yliopistollisen pieneläinsairaalan koirien veripankin uskollinen verenluovuttaja joutuu kuitenkin ikänsä vuoksi vetäytymään eläkkeelle.

Ensimmäisen kerran Vinka luovutti verta 2,5 vuotiaana. Gordoninsetteri Vinkan omistaja Minna Lietola on itse kokenut verenluovuttaja, minkä vuoksi koira-aitaukseen ilmaantunut mainos koirien veripankista kiinnitti naisen huomion.

– Meillä on suvussa tapana käydä luovuttamassa verta. Itselle se on ihmisenä tuttu juttu ja koska koira täytti kriteerit ja asumme lähellä Viikkiä, niin oli luonnollinen juttu kokeilla verenluovuttamista, Lietola selittää.

Verenluovutukseen soveltuvan koiran on oltava:

– terve

– 2–7 -vuotias

– yli 30-kiloinen

– säännöllisesti rokotettu ja loishäädetty

– syntynyt Suomessa tai muuaalla Pohjoismaissa

- ei ole ollut tiineenä

–  ei ole saanut verensiirtoja

Lähde: Helsingin yliopistollinen eläinsairaala

Vinka on luovuttanut verta Helsingin yliopistollisen pieneläinsairaalan veripankissa, joka on yksi suomalaisista koirien veripankeista. Kyseisessä veripankissa kävi viime vuonna 162 koiraa.  Kaikki käynneistä eivät olleet suoraan luovutuksia, vaan osa niistä koski verenluovutusta edeltänyttä verenluovutuskelpoisuustutkimusta.

Ennen verenluovutuskelpoisuuden toteamista koiran terveys tutkitaan. Tämän jälkeen selvitetään koiran veriryhmä, joita on huomattavasti enemmän kuin ihmisellä.

Vielä ennen varsinaista luovutustapahtumaa koiran etujalasta otetaan verinäyte, jonka perusteella koira todetaan joko luovutuskelpoiseksi tai -kelvottomaksi. Lisäksi eläinlääkäri tekee koiralle terveystutkimuksen aina ennen luovutusta.

vinka1Viimeisellä verenluvoutuskerralla Vinka hyppäsi valmiiksi hoitopöydälle odottamaan luovutusta. Kuva: Minna Lietola.

– Koira ei voi ihmisen tavoin verenluovutuksessa kertoa, että on ollut vähän flunssaoireita, joten joka kerta ennen verenluovutusta tarkistetaan, että kaikki on kunnossa, Lietola kertoo.

”Kaikille tuli hiki”

Vinka täytti verenluovutuksen vaatimat kriteerit, joten se todettiin luovutuskelpoiseksi. Ensimmäinen luovutuskerta oli kuitenkin sekä koiran omistajalle että eläinsairaalan henkilökunnalle ”hikinen”.

– En ollut opettanut koiraa makaamaan kylkiasennossa hoitopöydällä useampaa minuuttia, joten Vinka pisti aika voimallisesti hanttiin, Lietola muistelee.

– Siinä olin sitten ainakin yhden pieneläinhoitajan kanssa, ja yritimme pitää Vinkaa paikallaan, kun se yritti rempoilla pois. Kyllä siinä hiki tuli meille kaikille, hän naurahtaa.

Koiria voidaan verenluovutusta varten kevyesti rauhoittaa, mutta Vinkan tapauksessa sille ei ollut tarvetta. Lietolan mukaan koira ei pelännyt tilannetta, mutta luonteensa mukaisesti se olisi halunnut touhuta ja tutkia paikkoja.

vinka2Ensimmäisen luovutuksen haasteiden jälkeen Vinkasta on tullut rauhallinen verenluovuttaja. Kuva: Minna Lietola.

Sittemmin Vinkasta on tullut kokenut luovuttaja. Vinka on luovuttanut verta aina, kun sille on ollut tarvetta ja luovuttaminen on ollut mahdollista.

Koirat voivat luovuttaa verta kolme kertaa vuodessa.

Verenluovutus kestää minuutin

Koirien veri otetaan kaulan suuresta laskimosta. Verenluovutuksessa koiran kaulan päältä ajellaan turkki, jonka jälkeen iho pestään ja desifioidaan ennen pistoa. 

Veri "imuroidaan" alipaineen avulla samanlaiseen verenluovutuspussiin kuin ihmisillä. Koirat luovuttavat kerralla ihmisten tavoin 450 millilitraa verta. Luovutus kestää kuitenkin huomattavasti vähemmän aikaa kuin ihmisillä.

– Se ei kestä minuuttiakaan, kun koira luovuttaa verta, Lietola sanoo ja kertoo, että luovutuskertaan menee kuitenkin alkutarkastuksineen noin tunti.

Luovutus on tehtävä nopeasti, jotta koira malttaa pysyä paikallaan. Lisäksi on tärkeää, ettei luovutusreikä laajene liian suureksi, jotta verenluovutus kohta tyrehtyy.

– Ihmiselle laitetaan verenluovutuskohtaan side, mutta koiralle ei voida laittaa kiristyssidettä kaulan ympärille. Kun luovutus on tehty, painan hetken Vinkun kaulavaltimoa, jotta valtimo ei vuotaisi sisään eikä ulospäin, Lietola selittää.

Luovutuksen jälkeen otetaan rauhallisesti

Luovutuksen jälkeen verenluovuttajat palkitaan koiranruualla. Lietolan mukaan rodulleen tyypillisesti Vinku odottaa herkeämättä ruokapalkintoaan. Kahdentoista tunnin paasto ennen luovuttamista on tehnyt tehtävänsä.

vinka3Gordoninsetteri Vinka nauttii talvesta. Kuva: Minna Lietola.

– Luovuttamisen jälkeen Vinka hyppää pedistä ja alkaa kuola valuen odottaa, että saa ruokaa, Lietola hymähtää.

Verenluovutuksen jälkeen koiran on otettava rauhallisesti. Kuten ihmisten myös koirien on palauduttava verenluovutuksesta.

– Yritetään ottaa vähän rauhallisemmin, eikä lähdetä tekemään mitään riekkumarallaa lenkkejä, Lietola selvittää.

Vinku täyttää tässä kuussa kahdeksan vuotta, minkä vuoksi se ei enää sovellu verenluovuttajaksi. Koirasta on kuitenkin tullut veripankin vakituinen asiakas, minkä vuoksi viimeinen luovutuskerta oli kaikille haikea.

–  Tippa oli silmässä käsittääkseni siinä kaikilla, Lietola kertoo.

Kyykausi lisää tarvetta

Helsingin yliopistollisessa pieneläinsairaalassa on veripankki myös kissoille. 

Luovutetusta verestä tehdään verensiirtoja muun muassa anemiasta kärsiville ja onnettomuuteen joutuneille eläimille.

Ennen kesää verenluovuttajien merkitys korostuu. 

– Nyt keväällä, kun kyykäärmekausi alkaa, niin verituotteita tarvitaan enemmän, yliopistollisen eläinsairaalan johtaja Jussi Anttila kertoo.

Juttua muokattu 17.5.2017 klo 8.56. luovutuskriteerien suhteen sekä korjattu, että koirat luovuttavat verta kaulalaskimosta.

Lisää aiheesta:

Rölli, 4, on kokenut verenluovuttaja: "Tietää, kuka herkkupalkkiot antaa ja mistä kaapista"Voisiko lemmikkisi ojentaa auttavan tassunsa? Koirien ja kissojen hätäverestä huutava pula"18–25-vuotiaat naiset voivat luovuttaa verta vain kerran vuodessa" – mitkä tekijät estävät verenluovutuksen kokonaan? Toimittaja kokeili, millaista on luovuttaa verta: "Se kävi yllättävän nopeasti – veri oli pussissa alle 10 minuutissa"Hätäverelle on jatkuva tarve, vaikka leikkaukset siirtyvät"Silmiä avaava kokemus": Jaakko saattoi pelastaa tuntemattoman hengen luovuttamalla kantasoluja – viikon kestävään prosessiin kaivataan nuoria aikuisia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • Eilen20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä