Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
7:10Suomalaisten menestymättömyys Seefeldin MM-kisoissa puhuttaa VilttiketjussaKatso videolta, kuinka monta mitalia Vilttiketju ennustaa Suomen vielä nappaavan!
Julkaistu 25.02.2019 09:23

Anni Saarela

anni.saarela@mtv.fi

_AnniS__

Huomenta Suomen Vilttiketju perkasi maanantaina Seefeldin hiihdon MM-kisojen neljän ensimmäisen päivän saldoa. Vilttiketju kuvaili Suomen heikkoa menestystä jopa tragikoomiseksi.

Suomelta odotettiin viime viikolla jo useampaa mitalia, mutta vastoinkäymiset ovat jättäneet Suomen nollille. Iivo Niskanen kaatui lauantaina yhdistelmäkilpailussa, Kerttu Niskanen joutui puolestaan jättämään sunnuntaisen naisten parisprintin väliin hengitystieinfektion takia.

Kaatumisia nähtiin jälleen miesten parisprintissä, jossa Ristomatti Hakola meni kumoon viimeisellä kierroksella. 

LUE MYÖS: Jari Isometsältä suora arvio Iivo Niskasen mahdollisuuksista päämatkalla: "Siitä ei ole pienintäkään epäilystä"

Vilttiketjussa Mika Saukkosen kanssa tilanteesta keskustelivat urheilutoimittaja, MTV Urheilun toimituspäällikkö ja Tapiolan Hongan koripallojoukkueen juniorivalmentaja . 

Vilttiketju perkasi Suomen laihaa menestystä Seefeldin MM-kisoissa – Krista Pärmäkosken vire kysymysmerkki: "Epäilyttää, menikö viimeistelyleiri ihan nappiin”

Jari Porttila
Teemu Niikko
Reetta Piipari

– Tässä vaiheessa piti olla vähintään kaksi mitalia. Krista Pärmäkosken esitykset ovat olleet sellaisia, että epäilyttää, menikö viimeistelyleiri ihan nappiin, Porttila tuumi.

– Jollen tietäisi, kuinka tärkeä asia hiihto Suomen kansalle on, käyttäisin sanaa tragikoominen. Luulen kuitenkin, ettei penkkiurheilijoita ole hirveästi naurattanut. On ollut valtava määrä epäonnea ja sähläystä, Niikko harmitteli.

Niikko kuitenkin uskoo, ettei Suomen tuuri voi enää huonommaksi muuttua.

– Pettymykset hetket ovat osuneet suomalaisten kohdalle. Tuskin tämä voi koko kisojen ajan jatkua.

LUE MYÖS: Hiihdon MM-kisat 2019 – tässä suomalaiset, ohjelma, aikataulu, tulokset ja mitalitaulukko

Vilttiketju oli huolissaan mastohiihdon lisäksi myös yhdistetystä, jossa Suomen miesten ennakoitiin olevan vahvoilla. Suomi oli kuitenkin sunnuntain parisprinttikilpailussa seitemäs, ja suurmäen paras oli sijalle 11 ponnistanut Ilkka Herola.

Vauhtia ladulla riittäisi, mutta liian lyhyet hypyt tekevät mitalin nappaamisesta vaikeaa. 

– Suomalaisilta on ilmeisesti hävinnyt kerta kaikkiaan kyky hypätä mäkeä. Mielikuva on yhdistetyssä se, että on menestyspotentiaalia. Onko sitä, kun mäkipuoli on noin huonolla tolalla, Niikko kysyi.

LUE MYÖS: Therese Johaugin dopingskandaali pelästytti Marit Björgenin pahanpäiväisesti – ”Luulin, ettei hän pysty palaamaan”

Seefeldin ylivoimaisesti suurin onnistujamaa on ollut Norja, joka on ottanut jo 11 mitalia. Vilttiketjulaiset uskoivat Suomen nappaavan ainakin yhden mitalin, mutta paljon on kiinni myös Krista Pärmäkoskesta.

– Jos nämä kaksi matkaa ovat avanneet Pärmäkosken lukkoa, hän taistelee henkilökohtaisesta mitalista ja naiset viestimitalista. Parhaimmillaan kolme, todennäköisesti yksi mitali, Porttila linjasi.

– Iivon mitali on pomminvarma, ellei kompurointia tai muuta kummallista tapahdu. Se kiintiö on nyt täynnä, Niikko täydensi.

Vilttiketju pohti myös norjalaisten ylivoimaa ja "omia sääntöjä". Katso koko keskustelu ylälaidan videolta!

Lisää aiheesta:

Suomalaisia putoaa jatkuvasti pelistä – odotettu MM-matka vaatii pian ihmeitä: "Huolestuttava tilanne"Suomalaisen arvokisamitalistin peli MM-hiihdoissa pelattu? – "Seuraava matka on kotimatka"Kommentti: Tässä on Suomen tuleva mitalisaalis MM-hiihdoista – suurta unelmaa ei saa pilata hosumallaMikä Iivo Niskasella tökki? Jari Isometsä antaa MM-tuomionsa"Miksi Pärmäkoski vei paikan?" – MTV Urheilu jakoi Oberstdorfista MM-hiihtojen välitodistuksetYksi suomalaismitali Seefeldistä on Antero Mertarannan mukaan varma: "Jos Iivo Niskanen ei ota perinteisen 15 kilometrillä mitalia, minulla on vanhat huopatossut kellarissa ja syön ne"
MM-hiihdotMaastohiihtoYhdistettyIivo NiskanenKrista PärmäkoskiRistomatti HakolaKerttu NiskanenHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"