Kerttu Niskanen on eristetty muusta joukkueesta Seefeldin MM-hiihdoissa. Niskanen potee hengitystieinfektiota joukkueen hotellissa omassa huoneessaan.
– Kerttu ilmoitti oireistaan illalla, ja hänen huonetoverinsa siirtyi heti toiseen huoneeseen, joukkueen lääkäri Maarit Valtonen kertoi aamulla.
Valtosen mukaan hotellissa eristystilan löytyminen vaati huonejärjestelyjä. Hiihtoliiton toiminnanjohtaja Mika Kulmala teki tilaa siirtymällä toiseen hotelliin.
Valtonen kertoi STT:lle, että Niskasen oireisiin päästiin reagoimaan nopeasti, mutta hänen toipumistaan seurataan päivä kerrallaan.
– Kaikki paukut ovat siinä, että hän pääsee vielä hiihtämään näissä kisoissa, Valtonen totesi.
Niskasen ja Krista Pärmäkosken piti hiihtää sunnuntain pariviesti ensi kertaa parina arvokisoissa, mutta toisin kävi. Niskasen korvaa Anne Kyllönen, joka oli hiljattain Lahden maailmancupin pariviestissä lupaavassa vauhdissa.
Niskanen ei ole ollut Suomen joukkueen ainoa sairastunut Seefeldin kisoissa, mutta hän on toistaiseksi ainoa, jonka kisaamiseen tauti on vaikuttanut. Valtonen ei paljasta nimiä, mutta ainakin Perttu Hyvärinen kertoi olleensa virustaudissa viimeistelyleirillä.
– Tämä on vilkasta infektioaikaa, ja talvikestävyysurheilussa riskitekijät kumuloituvat, Valtonen totesi.
Kymppi edessä jo tiistaina
Kisapäivät seuraavat MM-kisoissa toistaan kovalla tahdilla, ja sunnuntain jälkeen naiset ovat ladulla jo tiistaina perinteisen hiihtotavan kympillä. Niskasen tervehtyminen siihen kisaan ratkeaa myöhemmin.
