Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ville Niinistö Brexit-sopimuksen läpimenosta: Todennäköisyydet huomattavasti pienemmät kuin Suomen voitto Liechtensteinista

15:22Brexit-sopu syntyi - mitä seuraavaksi?Eero Heinoluoma (sd.) ja Ville Niinistö (vihr.) keskustelivat Huomenta Suomessa Brexit-sopimuksen jatkosta.
Julkaistu 18.10.2019 10:53
Toimittajan kuva

Heidi Asplund

heidi.asplund@mtv.fi

Europarlamentaarikot Ville Niinistö (vihr.) ja Eero Heinäluoma (sd.) pitävät uuden Brexit-sopimuksen läpimenoa brittiparlamentissa epätodennäköisenä.

– Todennäköisyydet ovat huomattavasti pienemmät kuin Suomen voitto Liechtensteinista. Aika 50–50, Niinistö arvioi sopimuksen läpimenoa Huomenta Suomen haastattelussa.

– Kyllä tässä todennäköisyyksiä vastaan koko ajan mennään. 6–4, että ei mene läpi, arvioi puolestaan Heinäluoma.

Lue myös: Boris Johnson sanoo luottavansa brexit-sopimuksen läpimenoon parlamentissa

Tulliraja menee merellä

Heinäluoman mukaan keskiviikkona valmiiksi saatu sopimus oli selvä myönnytys EU:lta Britannialle ja sen pääministerille Boris Johnsonille.

– Erikoista tässä on se, että Pohjois-Irlanti on tavallaan EU:n tullialueella jatkossakin, ja tulliraja menee merellä. Britannian parlamentilla voi olla siinäkin nielemistä, hän toteaa.

Nyt sovitussa järjestelyssä Pohjois-Irlannin yhteys muuhun Britanniaan on tiiviimpi kuin aiemmissa järjestelyissä, mikä on Britannian kannalta hyvä.

"Isompaa myönnytystä ei voi tehdä"

Toisaalta Niinistö pitää mahdollisena, että sopimus voi jättää pienen mahdollisuuden päästä EU-markkinoille Pohjois-Irlannin kautta monimutkaisilla järjestelyillä. Hän uskoo, että tästä voi tulla EU:n sisällä kritiikkiä.


– EU teki aitoja myönnytyksiä. Tässä on menty aika viimeiselle rajalle EU:n suunnasta. Isompaa myönnytystä ei voi missään nimessä enää tehdä, Niinistö arvioi.

Hänen mielestään brittiparlamentilla on nyt kaksi vaihtoehtoa.

– Se voi joko hyväksyä tämän tai anoa lisäaikaa sillä verukkeella, että järjestetään kansaäänestys tai uudet vaalit, hän toteaa.

Lisää aiheesta: Markkinoilla ei uskota, että brexit-vääntö olisi nyt tässä, arvioi analyytikko

"Olisi paras, että kansa päättäisi"

Uuden kansanäänestyksen kannatus on Britanniassa kasvanut. Sekä Niinistö että Heinäluoma ovat sitä mieltä, että uusi kansanäänestys voisi tässä tapauksessa olla hyvä ajatus.

– Kun katsoo kaukaa, niin tuntuisi, että kun tämä on näin vaikea, olisi paras, että kansa päättäisi, Heinäluoma pohtii.

– Se olisi hyvä ratkaisu demokratian kannalta, Niinistö komppaa.

– Sitten saataisiin ainakin varmuuden siitä, mitä enemmistö briteistä aidosti kannattaa, kun vaihtoehdot ovat selvillä. Tyhjää jatkoaikaa ei voida oikein enää antaa, vaan pitää olla selvää, että tämä prosessi joskus loppuu.  

Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta.

Lue lisää: Boris Johnson sanoo luottavansa brexit-sopimuksen läpimenoon parlamentissa

Brexit-sopimuksen hyväksyntä menee tiukoille Britannian parlamentissa

Markkinoilla ei uskota, että brexit-vääntö olisi nyt tässä, arvioi analyytikko

Lisää aiheesta:

Myös Saksa tukee brexitin lykkäystä – tutkija: Britannian sopimukseton EU-ero aiempaa epätodennäköisempiRisto E.J. Penttilä pitää jatkuvaa jatkoaikojen hakemista naurettavana ja penää Suomelta johtajuutta brexit-saagassa: "Meillä on diili, mennään eteenpäin"Suomalaistutkija uskoo, että EU-eron lykkäys toteutuu: "Kovan brexitin uhka on väistymässä ainakin vähäksi aikaa"Tutkija: Brexit voi vielä lykkääntyä ensi vuoden puolelleMinisterit häipyivät, hallitus on ongelmissa – miten Brexit toteutetaan? Kansanedustaja: "Eihän tämä voi EU:n kannalta olla rusinoiden poimimista pullasta"Suomalaismepit yllättyivät Brexitistä: "Tunnelma surullinen – EU:lla edessä selviämisen pakko"
BrexitEUIso-BritanniaEero HeinäluomaVille NiinistöHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta