Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vilja Eerikan äiti murtui kyyneliin muistellessaan viimeistä tapaamista

Julkaistu 26.02.2015 10:03
Toimittajan kuva

Anna Zareff

anna.zareff@mtv.fi

AnnaZareff

8-vuotiaana murhatun Vilja Eerikan äiti on todistanut tänään Helsingin käräjäoikeudessa.

Äiti on kertonut asioista rauhallisesti, välillä hän on joutunut pyyhkimään silmiään vanhoja asioista kerratessaan. Kun syyttäjä Tuire Tammilehto kuitenkin kysyi äidiltä aivan viimeisistä päivistä ennen Eerikan kuolemaa, äiti murtui täysin kyyneliin.

Äiti tapasi tyttärensä viimeistä kertaa kolme päivää ennen murhaa. Tyttö murhattiin äitienpäivänä 2012.

- Eerika toi tapaamiseen piirustuksen ja äitienpäiväkortin. Tuolloin hänellä oli todella iso mustelma poskipäässään ja pyysin henkilökuntaakin katsomaan sitä. 

Äidin mukaan häntä ei kuitenkaan otettu tosissaan, vaan työntekijät sanoivat, että asiaan voisi palata seuraavalla kerralla.

- Sanoin heille, että seuraavaa kertaa ei tule, äiti sanoi ja murtui. 

Äiti todistaa virkarikosjutussa, jossa yhtätoista sosiaalityöntekijää, lääkäriä ja terveydenhoitajaa syytetään virkavelvollisuuden rikkomisesta. Kaikki syytetyt kiistävät tahalliset laiminlyönnit.

Äiti on kertonut olleensa lukuisia kertoja yhteydessä lastensuojeluun, koska hän epäili, ettei tytär voinut hyvin isänsä ja äitipuolensa hoidossa. Äiti kokee, ettei hänen huoltaan kuunneltu.

Äidin lisäksi Helsingin käräjäoikeudessa kuullaan tänään Vilja Eerikan omia sosiaalityöntekijöitä.  

Jutun pääkäsittely alkoi maanantaina ja jatkuu maalis-huhtikuulle.

Lisää aiheesta:

Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasiKristiina teki karmivan löydön 8-vuotiaana murhatun Vilja Eerikan kodin parvekkeelta: "Siitä koko karmeus alkoi avautua""Tunnen pelkoa häntä kohtaan" – Koskelan teinimurhasta syytetyn äiti kertoo uutuuskirjassa, miten hirmuteot valkenivat lähipiirilleVilja Eerika kuoli Suomen rikoshistorian iljettävimmän murhan uhrina – uutuuskirja piirtää synkän kuvan tytön lapsuudesta: "Eerikan elämä oli vaikea alusta lähtien"Kaiken kokenut murharyhmän ex-pomo kohtasi uransa iljettävimmän ja surullisimman rikoksen äitienpäivänä 2012, kun 8-vuotias Vilja Eerika löytyi kuolleena: "Ajattelin, että äärimmäinen paha on nyt nähty"IS: Isän ja äitipuolen murhaaman Vilja Eerikan äiti erikoishaastattelussa: "En saanut nähdä Eerikasta muuta kuin jalkapohjat – Hän oli niin pahasti murjottu"
LastensuojeluRikos

Tuoreimmat aiheesta

Lastensuojelu
  • 11.11.05:55
    Lastensuojelu

    Näin "Euroopan outolintu" Suomi voisi säästää satoja miljoonia lastensuojelussa

  • 4.11.15:46
    Anneli Auer

    Auerin pikkutyttö sanoo alkaneensa kertoa kauheuksia, koska sijaisvanhemmat kysyivät – MTV seurasi

  • 19.10.18:00
    Lapset

    Lasten laitospalvelujen hintalappu nousi liki 150 miljoonalla vaikka lasten sijoitukset vähenivät – "Täysin kestämätöntä"

  • 21.9.07:01
    Kotimaa

    Lastensuojeluilmoitusten määrä kasvaa tasaisesti

  • 22.8.13:07
    Kadonneet

    MTV Uutiset sai yhteyden kadonneeseen Karfin perheeseen – näin vanhemmat kertovat tilanteestaan