Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viimeöinen maanjäristys vuoden voimakkain – Oulun poliisilaitoskin vavahteli: "Ensin tärisi ja sitten jyrähti kunnolla"

0:49Maanjäristys 20 kilometrin päässä Oulusta –"Tuntui joka puolella"
Julkaistu 08.12.2017 07:02

MTV UUTISET - STT

Oulun seudulla viime yönä tapahtunut maanjäristys oli vuoden voimakkain Suomessa. Sekä pelastuslaitos että poliisi saivat järistyksen takia useita yhteydenottoja.

Noin puoli yhden aikaan havaittu maanjäristys oli voimakkuudeltaan 3,5. Helsingin yliopiston geotieteiden ja maantieteen laitoksen verkkosivujen perusteella järistys on vuoden voimakkain.

Yhdysvaltain geologian tutkimuskeskuksen USGS:n mukaan järistyksen keskus oli lähellä Lumijokea, joka sijaitsee noin 20 kilometrin päässä Oulusta. 

Paikalliset viranomaiset saivat järistykseen liittyen useita soittoja, mutta maan vavahtelu ei johtanut hälytystehtäviin, pelastuslaitokselta ja poliisilta kerrottiin noin kahden aikoihin yöllä. 

Järistys tuntui kuitenkin selvästi ja se havaittiin Oulussa saakka.

–  Havaittiin täällä maan alla aika hyvin se (järistys). Olemme maan alla ja rakennus tärisi. Ensin tärisi ja sitten jyrähti kunnolla ja sitten tärinä jatkui, Oulun poliisin tilannekeskuksesta kuvailtiin.

–  Havaitsin puoli yhden aikaan selkeästi sen, että maa tärisi rakennuksen alla. Sen jälkeen rakennukseen kohdistui muutama kunnon tärähdys, kuvaili puolestaan Oulun päivystävä palomestari Marko Hottinen.

Lisää aiheesta:

Kotkassa herättiin viime yönä jyrinään – kyseessä maanjäristysSeismologi vahvistaa: Rovaniemellä pieni maanjäristys, paikalliset ihmeissään – "Säikähdettiin, kun ympäri kaupunkia talot tärisivät"MTV tapasi säikähtäneen Seijan, 70, joka luuli järistystä traktoriksi: "Tuntui, että tulee ihan pirttiin asti se traktori, jyrinä oli niin kovaa"Oulun seudun maanjäristys oli voimakkain sitten vuoden 2000Maanjäristys rikkoi yön hiljaisuuden Oulun seudulla – ilmiötä hämmästellään somessaMaanjäristys 20 kilometrin päässä Oulusta – MTV:n toimittaja: "Ikkunat tärisivät"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:12
    Onnettomuudet

    Onnettomuus Keravalla rappukäytävässä – yksi kuollut

  • 15:00
    Oppositio

    SDP:n kansanedustaja asettui yllättäen hallituksen kiistellyn irtisanomisuudistuksen puolelle: "Inhimillistä"

  • 14:54
    Autot

    Eduskunta äänesti: romutuspalkkio tulee voimaan ensi vuoden alusta

  • 14:30
    Tuomiot

    Ruotsalaismies murhasi liikuntarajoitteisen miehen nojatuoliin Oulussa – tuomittiin murhasta

  • 14:12
    Tulipalot

    Hybridi-Audi leimahti kesken latauksen – Tampereen parkkihallipalo teki valtavaa tuhoa