Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seismologi vahvistaa: Rovaniemellä pieni maanjäristys, paikalliset ihmeissään – "Säikähdettiin, kun ympäri kaupunkia talot tärisivät"

2:37Rovaniemellä maanjäristys, täytyykö jälkijäristyksiä pelätä? Seismologin mukaan alue ei ole perinteisin järistyspaikkaMTV Uutiset Live: Seismologin mukaan Rovaniemi ei ole perinteisin järistyspaikka
Julkaistu 06.11.2021 20:15(Päivitetty 06.11.2021 21:29)

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Mysteeripamaus aiheutti lauantai-iltana päänvaivaa Rovaniemellä. Seismologian instituutin mukaan kyseessä oli 1,5 magnitudin maanjäristys. 

Rovaniemellä koettiin lauantai-iltana noin puoli seitsemän aikaan erikoisia hetkiä. 

– Rovaniemellä säikähdettiin, kun ympäri kaupunkia talot tärisivät, MTV Uutisiin yhteyttä ottanut lukija kertoo. 

MTV Uutisiin yhteyttä ottanut lukija pohti, voisiko kyseessä olla pieni maanjäristys. 

Lukija ei ole pohdintojensa kanssa yksin, nimittäin myös sosiaalisessa mediassa rovanimeläiset pohtivat, voiko tärinän aiheuttaja toden totta olla maanjäristys. 

– Oli tosiaan aika kovaääninen ja tärisytti lattiaa. Kaapissa juomalasit kilisi Nivavaarassa, eräs kommentoi Facebookissa.

– Nivavaarassa jyrisi niin, että ikkunat helisivät, toinen kertaa tapahtumia. 

Lue myös: Jenna havahtui tärinään Rovaniemellä: "Ihan kuin hornetti olisi mennyt vauhdilla ikkunan ohi" – tuntui kilometrien säteellä

Seismologi vahvistaa: Kyseessä oli maanjäristys

Ja oikeassapa he olivat. Seismologian instituutin seismologi Tuija Luhta vahvistaa MTV Uutisille, että kyseessä oli pieni maanjäristys. 

– Meidän rekisteröinneissä näkyy ihan selvä maanjäristys. Nopealla analyysillä sain magnitudiksi 1,5, Luhta kertoo.

– Suomalaisittain sellainen, että se huomataan, mutta maailman mittakaavassa ei kovin kummoinen, hän jatkaa. 

Luhdan mukaan järistys oli tavanomainen Suomen mittakaavassa. Hänen mukaansa maanjäristyksiä sattuu useita vuoden, jopa kuukaudenkin aikana.

Järistykset eivät vain ole niin voimakkaita, että ihminen havaitsisi ne. 

– Nyt se sattui niin lähelle asutusta, että siitä tuli paljon havaintoja, ja oli itseasiassa aika lähellä maanpintaa, jolloin siitä on kuulunut ilmeisesti myös kova ääni. 

Tarvitseeko järkijäristyksiä pelätä? Kuuntele yllä olevalta videolta seismologin arvio!

Poliisi: Konkreettisesta vaarasta ei ole ilmoitettu

MTV Uutiset oli aiemmin illalla yhteydessä paikallisiin viranomaisiin lukijan yhteydenoton tiimoilta.

Poliisista vahvistettiin, että useampi kuin yksi yksityishenkilö on ilmoittanut tärinästä hätäkeskukseen, ja poliisipartio oli käynyt tehtävällä, jossa oli ”ilmoittajan mukaan kuulunut jonkinlainen räjäytys tai pamaus”.

– Hätäkeskus on saanut ilmoituksen, että Nivavaaran alueella Rovaniemellä olisi kuulunut räjähdys, joka olisi täräyttänyt ikkunoitakin, poliisista kerrottiin.

– Poliisi ei ole saanut ilmoitusta, että konkreettista vaaraa olisi aiheutunut. 

Myös Rovaniemen pelastuslaitokselta vahvistettiin, että hätäkeskus on saanut ilmoituksen ”jyräyksestä ja jonkinlaisesta maan tärinästä”. 

Mediahub

Lisää aiheesta:

Jenna havahtui maanjäristykseen Rovaniemellä: "Ihan kuin hornetti olisi mennyt vauhdilla ikkunan ohi"Kuuntele, miltä Helsingin mysteeripamaus kuulosti! Seismologi teki yllättävän havainnonViikko sitten jysähti niin, että kissakin kaatui – viime yönä Kotkassa alkoi jälleen tapahtua: Yöunilta heränneiden paikallisten mukaan jopa "koko talo tärisi"Paikalliset kuvailevat Kotkan järjetöntä pamausta: Lapsi juoksi hädissään äidin syliin, koirat ulvoivat kuin viimeistä päivää – "En ole ikinä säikähtänyt niin paljoa"Espoossa on etsitty syytä kovalle pamaukselle, joka tärisytti ikkunoita ja pelästytti lapsia – Seismologian instituutti on lähes varma äänen aiheuttajasta: "Ei tarvitse huolestua"Liminkalaiset vaatimattomina harvinaisesta maanjäristyksestä: "Sitähän sattuu"
RovaniemiMaanjäristyksetLuonnonmullistuksetRäjähdyksetMitä ihmettä?PoliisiPelastuslaitos
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rovaniemi
  • 11.9.13:10
    Vanhukset

    Valvira määräsi Rovaniemellä: Iäkkäiden asumispalvelun tilat eivät kelvolliset – nämä asiat pielessä

  • 6.9.10:30
    Tulipalot

    Asunto paloi Rovaniemellä – yksi kiinni

  • 4.9.13:54
    Liikenneonnettomuudet

    Linja-auto ja henkilöauto törmäsivät toisiinsa Rovaniemellä – yksi loukkaantui vakavasti

  • 22.8.16:53
    Matkailu

    Ryanair maanittelee hallitusta laskemaan kenttämaksuja – lisää lentoja Suomeen

  • 15.8.05:33
    Historia

    Tällaisia aarteita metallinetsijät löytävät